fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaFinanseRuch Narodowy proponuje emisję obligacji antyinflacyjnych

Ruch Narodowy proponuje emisję obligacji antyinflacyjnych

Przedstawiciele Ruchu Narodowego przedstawili projekt listu emisyjnego 3-miesięcznych obligacji i zachęcili Ministerstwo Finansów do rozpatrzenia ich propozycji.

Obligacje byłyby oprocentowane zgodnie ze stopą referencyjną NBP, a celem emisji byłby antyinflacyjny wpływ na rynek finansowy.

– Obligacje te powinny być łatwo dostępne dla każdej osoby fizycznej, elastyczne i łatwo zamienialne na obligacje z kolejnej emisji. Rynek będzie się musiał do tego dostosować, lokaty będą musiały za tym nadążyć. Skończmy z kuriozalnie dużym rozjazdem pomiędzy oprocentowaniem kredytów a oprocentowaniem lokat i obligacji – argumentował mec. Michał Wawer.

Zdaniem polityków Ruchu Narodowego polski rząd pożycza ogromne kwoty na coraz bardziej niekorzystnych warunkach, korzystając z usług międzynarodowych instytucji finansowych. Jednocześnie brakuje konkurencyjnej oferty obligacji, co w praktyce oznacza stronniczość na niekorzyść polskich obywateli, którzy w dobie szalejącej inflacji nie mają żadnych instrumentów, w które warto zainwestować swoje oszczędności.

– Nie może być tak, żeby pieniądze z budżetu na obsługę długu transferowane były do międzynarodowych rynków finansowych, a polski obywatel nie miał dostępu do analogicznych instrumentów finansowych! […] Rząd prowadzi politykę proinflacyjną, rząd prowadzi politykę sprzyjającą instytucjom finansowym, a niesprzyjającą polskim obywatelom – podsumował poseł Krzysztof Bosak.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja jest najniższa od trzech lat!

Główny Urząd Statystyczny wydał komunikat o poziomie wzrostu cen za luty oraz opublikował informacje na temat zmiany metodologii liczenia inflacji.
< 1 MIN CZYTANIA

Wakacje kredytowe na nowych zasadach

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, której celem jest przedłużenie możliwości skorzystania z tak zwanych wakacji kredytowych.
2 MIN CZYTANIA

BLIK polską usługą eksportową

Cieszący się niebywałą popularnością w Polsce system BLIK ma być niebawem dostępny też dla konsumentów w innych państwach Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Auta też będą miały… paszporty!

W ramach unijnego rozporządzenia Euro 7 każdy pojazd ma docelowo posiadać tzw. ekologiczny paszport, który będzie zawierał informacje o jego efektywności energetycznej (limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO₂, zużycie paliwa i energii elektrycznej oraz zasięg elektryczny).
2 MIN CZYTANIA

Unia zakaże naprawiać stare auta?

Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie, które ma zakazać napraw tzw. pojazdów resztkowych. Mają one być od razu złomowane. To kolejny „genialny” plan UE.
2 MIN CZYTANIA