fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseRuch Narodowy proponuje emisję obligacji antyinflacyjnych

Ruch Narodowy proponuje emisję obligacji antyinflacyjnych

Przedstawiciele Ruchu Narodowego przedstawili projekt listu emisyjnego 3-miesięcznych obligacji i zachęcili Ministerstwo Finansów do rozpatrzenia ich propozycji.

Obligacje byłyby oprocentowane zgodnie ze stopą referencyjną NBP, a celem emisji byłby antyinflacyjny wpływ na rynek finansowy.

– Obligacje te powinny być łatwo dostępne dla każdej osoby fizycznej, elastyczne i łatwo zamienialne na obligacje z kolejnej emisji. Rynek będzie się musiał do tego dostosować, lokaty będą musiały za tym nadążyć. Skończmy z kuriozalnie dużym rozjazdem pomiędzy oprocentowaniem kredytów a oprocentowaniem lokat i obligacji – argumentował mec. Michał Wawer.

Zdaniem polityków Ruchu Narodowego polski rząd pożycza ogromne kwoty na coraz bardziej niekorzystnych warunkach, korzystając z usług międzynarodowych instytucji finansowych. Jednocześnie brakuje konkurencyjnej oferty obligacji, co w praktyce oznacza stronniczość na niekorzyść polskich obywateli, którzy w dobie szalejącej inflacji nie mają żadnych instrumentów, w które warto zainwestować swoje oszczędności.

– Nie może być tak, żeby pieniądze z budżetu na obsługę długu transferowane były do międzynarodowych rynków finansowych, a polski obywatel nie miał dostępu do analogicznych instrumentów finansowych! […] Rząd prowadzi politykę proinflacyjną, rząd prowadzi politykę sprzyjającą instytucjom finansowym, a niesprzyjającą polskim obywatelom – podsumował poseł Krzysztof Bosak.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA