fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesRząd chwali się powstrzymaniem fali zamykania firm

Rząd chwali się powstrzymaniem fali zamykania firm

Rząd podaje, że zatrzymał falę zawieszania działalności bądź zamykania polskich małych i średnich firm, która trwała od początku pandemii. – Dane z lipca są takie, że mamy mniej wniosków o zawieszenie, a nowych firm mamy więcej – powiedział w Sejmie wiceminister rozwoju Marek Niedużak.

– Pierwsze dni pandemii wywołały falę zamykań przedsiębiorstw. W marcu mówiło się o zamknięciu 49 tys. firm – mówił poseł PiS Marek Polak z komisji finansów publicznych. I dopytywał, jak teraz wygląda sytuacja i czy działania rządu oraz PFR powstrzymały tamten trend.

Liczba wniosków o zawieszenie lub zakończenie działalności, jeśli chodzi o lipiec, wynosi 8,3 tys. i jest o 12 proc. niższa niż w czerwcu – odpowiadał wiceminister rozwoju Marek Niedużak. – Z Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej wynika, że mamy wiele nowo utworzonych firm – dodał.

Według wiceministra, mamy w Polsce „pozytywne zjawisko” dotyczące poprawienia sytuacji płynnościowej firm, zatorów płatniczych, jak i transferu gotówki w firmach. Jak stwierdził, wpływ na to miała szeroko rozumiana pomoc rządowa dla firm, która spowodowała nieodcinanie przedsiębiorstw od kredytów obrotowych w bankach. Wiceminister dodał także, że według danych GUS w czerwcu zarejestrowanych było 6,1 proc. bezrobotnych.
– Do końca roku ta liczba może się zwiększyć, ale na pewno nie w sposób dramatyczny – podkreślił. I dodał, że w momencie polepszenia koniunktury „polskie firmy powrócą do pracy z pełną siłą i mocą”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA