Władze poinformowały, że przejmą większościowy pakiet udziałów w spółce Lubelski Węgiel „Bogdanka”.

Rząd zamierza nabyć 21 962 189 akcji kopalni, które stanowią 64,56 procent udziałów w kapitale zakładowym. Obecnie „Bogdanka” jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a jej większościowym udziałowcem jest spółka energetyczna Enea.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreśla, że kopalnia ta ma doskonałe położenie geologiczne i że dobre perspektywy jej rozwoju są szczególnie ważne dla Lubelszczyzny, która „nadal pozostaje jednym z najuboższych obszarów w Unii Europejskiej”, dlatego też ważne jest, by „wspierać firmy w tym regionie, jakie jak „Bogdanka”, by mieszkańcy mieli perspektywę dobrego życia”.

Władze chcą, aby kopalnia zwiększyła wydobycie węgla kamiennego i rozpoczęła produkcję węgla koksującego. Rząd podkreśla, że lubelska kopalnia jest ważnym obiektem na mapie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

„Bogdanka” od lat osiąga znakomite wyniki finansowe. W pierwszym półroczu 2021 r. zarobiła 91,5 miliona złotych (cały sektor zanotował stratę w wysokości 1,58 mld złotych) i odpowiada za dostawy ponad 28 procent węgla do krajowego systemu energetycznego. Od lat jest też jednym z nielicznych jasnych punktów na mapie polskiego górnictwa. W obecnym roku „Bogdanka” zamierza  wydobyć 9,5 miliona ton węgla.

PAP, businessinsider.com.pl

Poprzedni artykułHotelarze podnoszą ceny. Wakacje będą droższe
Następny artykułNiemcy nie zgodzą się na zakaz aut spalinowych?