fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRząd nacjonalizuje najbardziej dochodową polską kopalnię

Rząd nacjonalizuje najbardziej dochodową polską kopalnię

Władze poinformowały, że przejmą większościowy pakiet udziałów w spółce Lubelski Węgiel „Bogdanka”.

Rząd zamierza nabyć 21 962 189 akcji kopalni, które stanowią 64,56 procent udziałów w kapitale zakładowym. Obecnie „Bogdanka” jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a jej większościowym udziałowcem jest spółka energetyczna Enea.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreśla, że kopalnia ta ma doskonałe położenie geologiczne i że dobre perspektywy jej rozwoju są szczególnie ważne dla Lubelszczyzny, która „nadal pozostaje jednym z najuboższych obszarów w Unii Europejskiej”, dlatego też ważne jest, by „wspierać firmy w tym regionie, jakie jak „Bogdanka”, by mieszkańcy mieli perspektywę dobrego życia”.

Władze chcą, aby kopalnia zwiększyła wydobycie węgla kamiennego i rozpoczęła produkcję węgla koksującego. Rząd podkreśla, że lubelska kopalnia jest ważnym obiektem na mapie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

„Bogdanka” od lat osiąga znakomite wyniki finansowe. W pierwszym półroczu 2021 r. zarobiła 91,5 miliona złotych (cały sektor zanotował stratę w wysokości 1,58 mld złotych) i odpowiada za dostawy ponad 28 procent węgla do krajowego systemu energetycznego. Od lat jest też jednym z nielicznych jasnych punktów na mapie polskiego górnictwa. W obecnym roku „Bogdanka” zamierza  wydobyć 9,5 miliona ton węgla.

PAP, businessinsider.com.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA