fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInnowacjeRząd USA dopłaca do nowych technologii, żeby móc konkurować z Chinami

Rząd USA dopłaca do nowych technologii, żeby móc konkurować z Chinami

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał dekret mający na celu wsparcie krajowego przemysłu PCB. Może to negatywnie wpłynąć na chińskich producentów.

Celem działania administracji prezydenta USA jest stworzenie w jego kraju sprzyjających warunków do produkcji płytek drukowanych (PCB) i uniezależnienie się od ich importu z Azji.

Stany Zjednoczone od dłuższego czasu podejmują kroki w celu zwiększenia niezależności swojego przemysłu od Chin oraz zahamowania transferu technologii do Azji. Amerykańskie władze podkreślają, iż krajowa produkcja jest bardzo istotna, ponieważ pozwoli tamtejszym firmom technologicznym na zdobycie przewagi i zmniejszenie narażenia się na zmiany geopolityczne. Chodzi jednak nie tylko o kluczowe elementy, takie jak chipy, ale także o prostsze elementy, jak płytki PCB. Stanowią one podstawę urządzeń elektronicznych, na której montuje się podzespoły używane przez dany sprzęt.

Aby zachęcić firmy do produkcji PCB w kraju, Biden podpisał prezydencki dekret wykorzystujący ustawę o produkcji obronnej, na mocy której krajowy przemysł PCB zostanie wsparty z budżetu kwotą 50 milionów dolarów. Chociaż rząd USA skupia się głównie na produkcji PCB do zastosowań w obronie narodowej, energetyce i służbie zdrowia to firmy ubiegające się o dotacje otrzymają możliwości technologiczne i wiedzę, którą będą mogły wykorzystać do produkcji płytek na ogólnodostępny rynek.

To pozwoli na produkcję w USA płyt głównych dla komputerów Apple oraz płytek drukowanych dla kart graficznych AMD i Nvidii. Dzięki potencjalnym dotacjom produkcja w Azji, a zwłaszcza w Chinach, może przestać być opłacalna.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA