fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeRząd USA dopłaca do nowych technologii, żeby móc konkurować z Chinami

Rząd USA dopłaca do nowych technologii, żeby móc konkurować z Chinami

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał dekret mający na celu wsparcie krajowego przemysłu PCB. Może to negatywnie wpłynąć na chińskich producentów.

Celem działania administracji prezydenta USA jest stworzenie w jego kraju sprzyjających warunków do produkcji płytek drukowanych (PCB) i uniezależnienie się od ich importu z Azji.

Stany Zjednoczone od dłuższego czasu podejmują kroki w celu zwiększenia niezależności swojego przemysłu od Chin oraz zahamowania transferu technologii do Azji. Amerykańskie władze podkreślają, iż krajowa produkcja jest bardzo istotna, ponieważ pozwoli tamtejszym firmom technologicznym na zdobycie przewagi i zmniejszenie narażenia się na zmiany geopolityczne. Chodzi jednak nie tylko o kluczowe elementy, takie jak chipy, ale także o prostsze elementy, jak płytki PCB. Stanowią one podstawę urządzeń elektronicznych, na której montuje się podzespoły używane przez dany sprzęt.

Aby zachęcić firmy do produkcji PCB w kraju, Biden podpisał prezydencki dekret wykorzystujący ustawę o produkcji obronnej, na mocy której krajowy przemysł PCB zostanie wsparty z budżetu kwotą 50 milionów dolarów. Chociaż rząd USA skupia się głównie na produkcji PCB do zastosowań w obronie narodowej, energetyce i służbie zdrowia to firmy ubiegające się o dotacje otrzymają możliwości technologiczne i wiedzę, którą będą mogły wykorzystać do produkcji płytek na ogólnodostępny rynek.

To pozwoli na produkcję w USA płyt głównych dla komputerów Apple oraz płytek drukowanych dla kart graficznych AMD i Nvidii. Dzięki potencjalnym dotacjom produkcja w Azji, a zwłaszcza w Chinach, może przestać być opłacalna.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA