fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumRządowa tarcza antykryzysowa. Jak wygląda pakiet pomocowy dla przedsiębiorców?

Rządowa tarcza antykryzysowa. Jak wygląda pakiet pomocowy dla przedsiębiorców?

Szczegóły paktu pomocowego były dyskutowane podczas posiedzenia Rady Gabinetowej, które odbyło się w środę o godz. 10. Prezydent i premier spotkali się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, natomiast ministrowie i eksperci łączyli się z nimi za pośrednictwem internetu.

– Tematem Rady Gabinetowej była sytuacja gospodarcza i to jakie działania podejmiemy w najbliższym czasie, żeby zaradzić kryzysowi wywołanemu koronawirusem – powiedział prezydent po telekonferencji z premierem, ministrami i ekspertami.

– Już wcześniej poprosiłem pana premiera, by przygotowano pakiet antykryzysowy, który ostatecznie został nazwany Tarczą Antykryzysową. Chodziło mi głównie o sytuację przedsiębiorców, zwłaszcza tych najdrobniejszych. Wszystkie drobne usługi, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne. Ci więksi mają często zasoby finansowe, by przetrwać trudny czas. W najgorszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi – dodał.

– Ten pakiet musi być możliwie najszerszy, musi obejmować wszystkie dziedziny życia. On już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw i mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy w stanie go wprowadzić – ogłosił prezydent. Dodał, że zwrócił się z prostą prośbą do sektora bankowego aby w zgodny sposób pomiędzy bankami pod nadzorem KNF i NBP uzgodnić program pomocy kredytobiorcom.

– Poprosiłem, aby odroczyć spłatę kredytów, aby kredytobiorcom ulżyć. Dziękuję, że takie odroczenie będzie. Ale apeluję, by było to odroczenie do sześciu miesięcy, bo nikt nie jest w stanie powiedzieć ile potrwa ta sytuacja nadzwyczajna – mówił prezydent.

– Liczymy się z tym, że wielu przedsiębiorców stanie w dramatycznej sytuacji i bez pomocy będą musieli zwolnić pracowników. Więc by utrzymać te miejsca pracy będzie wprowadzone specjalne rozwiązanie. Będą także dostępne specjalne pożyczki na bardzo dobrych warunkach – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że państwo musi troszczyć się nie tylko o zdrowie ludzi, ale i o zdrowie gospodarki. Stwierdził, że gospodarka w Polsce może być w gorszej sytuacji, niż w przypadku kryzysu w 2008 roku. – Musimy doprowadzić do zamortyzowania epidemii koronawirusa. Przygotowaliśmy pięć filarów. Szacunkowa wartość całego pakietu to ok 212 mld zł – powiedział szef Rady Ministrów.

Pięć filarów Tarczy Antykryzysowej
Filar pierwszy dotyczy bezpieczeństwa pracowników. Jego wartość to 30 mld zł, w tym 23,8 mld zł stanowią wydatki, a 6,2 mld zł – środki płynnościowe. Filar obejmuje:

 • dofinansowanie elastycznego zatrudnienia
 • przesunięcie płatności za media
 • finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych
 • dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla osób, które opiekują się dzieckiem do 12. roku życia na okres 14 dni
 • wakacje kredytowe
 • wakacje od obowiązków administracyjnych
 • ochronę konsumentów i pożyczkobiorców
 • wydłużenie elastycznego czasu pracy
 • dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych

Drugi filar skupia się na finansowaniu przedsiębiorstw. Jego wartość to 73,2 mld zł, w tym 4,9 mld zł na wydatki i 68,3 mld zł na środki płynnościowe. Filar obejmuje:

 • finansowanie instytucji rozwoju Grupy PFR – gwarancje, kredyty, kapitał, ubezpieczenia i dopłaty
 • finansowanie leasingu dla firm transportowych
 • pożyczkę 5 000 zł dla mikrofirm
 • odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat
 • brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych
 • brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych
 • automatyczne przedłużenie bankowych kredytów obrotowych
 • rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku
 • politykę drugiej szansy

Trzeci filar – ochrona zdrowia – o wartości 7,5 mld zł, obejmuje:

 • finansowanie działań związanych z walką z SARS-CoV-2Rozwój infolinii pacjenta
 • dofinansowanie infrastruktury służby zdrowia
 • dodatkowe finansowanie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej

Czwartym filarem jest wzmocnienie systemu finansowego. Rząd 70,3 mld zł na:

 • pakiet regulacyjny KNF i MF
 • pakiet płynnościowy NBP

Piąty filar to program inwestycji publicznych. Jego wartość to 30 mld zł. Obejmuje on:

 • utworzenie Funduszu Inwestycji Publicznych
 • infrastrukturę
 • modernizację szkół i szpitali
 • transformację energetyczna
 • cyfryzację
 • biotechnologię i farmację
 • inne działania antykryzysowe

– Pierwsza główna część pakietu to filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy tam, gdzie tylko można. To są działania osłonowe dla rynku pracy. Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria, państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wysokości wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej. Osoby samozatrudnione, czy prowadzące działalność gospodarczą, też otrzymają pewien bufor. Chcemy, żeby te przedsiębiorstwa mogły odbudować swój portfel zamówień, zleceń, usługi. Takim osobom będziemy mogli wypłacić środki do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia – powiedział premier.

Zasiłek opiekuńczy może zostać przedłużony na kolejne dwa tygodnie, jeśli przedłużony zostanie okres zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków.

Drugi duży filar dotyczy gwarancji kredytowych, mikropożyczek do wysokości 5 tys. zł. Trzeci filar to filar wsparcia dla służby zdrowia, gdzie rząd chce alokować co najmniej 7,5 mld zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na sprzęt medyczny, infrastrukturę i modernizację szpitali. Czwarty filar to zabezpieczenie bezpieczeństwa depozytów, lokat, wpłat, wypłat.

– W 2008 roku świat zatrząsł się w posadach. My nie czekamy, aż się stanie jeszcze gorzej. Już dzisiaj reagujemy – powiedział premier.

Ostatni filar dotyczy inwestycji publicznych. Premier stwierdził, że kiedy następuje spadek tempa wzrostu gospodarczego, inwestycje prywatne są prowadzone w dużo mniejszym zakresie. W to miejsce wejdzie państwo. Fundusz wynoszący co najmniej 30 mld zł ma być wykorzystywany m.in. na cyfryzację, modernizację szkół, drogi publiczne, przebudowę elementów architektury i infrastruktury całego państwa.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA