fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaArchiwumRzecznik dostał narzędzia i z nich korzysta

Rzecznik dostał narzędzia i z nich korzysta

Co najmniej od czasu, kiedy Bill Clinton wygrał wybory prezydenckie w USA z wypisanym na sztandarach hasłem „Gospodarka, głupcze”, politycy na całym świecie pamiętają, aby podkreślać, jak ważny to dla nich temat. A w gospodarce najważniejsze są zawsze dla nich małe i średnie firmy, ta sól ziemi, ciało z ciała i krew z krwi, ostoja klasy średniej i filar demokratycznego społeczeństwa – przynajmniej na poziomie deklaracji.

Na szczęście nie każda władza na hasłach poprzestaje. Wkrótce minie rok od wejścia w życie Konstytucji biznesu, czyli pięciu ustaw zawierających rozwiązania kluczowe dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Nie jest to pierwszy akt prawny, mający zagwarantować prawa i swobody przedsiębiorców, odwołujący się do zasady, że co nie jest zabronione, jest dozwolone i mający chronić biznes przed arbitralnością decyzji aparatu administracyjnego.

Ciekawostką jest zresztą ewolucja nazw, formalnych, czy obiegowych, pod jakimi „produkowane” były przez polityków akty prawne dotyczące przedsiębiorczości. Pierwsza ustawa, uchwalona jeszcze w 1988 roku, doskonale znana weteranom wolnego rynku, bo to dzięki niej nastąpił wybuch przedsiębiorczości w Polsce, była skromną „ustawą o działalności gospodarczej”. Jej kolejna wersja, obowiązująca od 2001 r. miała już w nazwie „prawo”, określenie zarezerwowane dla kluczowych aktów prawnych w danej dziedzinie. Kolejna zmiany (2004) powróciła w nazwie do poziomu ustawy, ale w tytule pojawiła się za to „swoboda” działalności gospodarczej, co podkreślało znaczenie tej zasady.

Autorzy tych wszystkich aktów prawnych mieli jak najlepsze intencje i nie ma powodów, by wątpić, że nie zależało im na zapewnieniu jak najlepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Tak się jednak składało, że w zupełnie innych ustawach, kierując się – a jakże – dobrem państwa, co chwila zapisywano utrudnienia i ograniczenia nadanych wcześniej swobód. Stąd między innymi potrzeba uchwalania praw i wolności dla przedsiębiorców co kilka lat ponownie.

Tym razem – wprawdzie nieformalnie, ale jednak – wobec nowych aktów prawnych użyto określenia „konstytucja”, przysługującego ustawom o charakterze zasadniczym i naczelnym wobec innych. Czy rzeczywiście zasługują one na to miano, dopiero się okaże. Po roku trudno jeszcze to ocenić. Wydaje się jednak, że tym razem ustawodawcy udało się wbudować w system regulacji mechanizm zabezpieczających przed praktyką ograniczania swobody działalności i narzucania nowych obciążeń przy okazji pisania innych ustaw. A to dzięki ustanowieniu instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Wśród uprawnień Rzecznika MŚP znalazło się m.in. opiniowanie aktów prawnych dotyczących działalności przedsiębiorców, a także inicjatywa legislacyjna w tej sferze. Ma on więc narzędzia, dzięki który może bokować próby wprowadzania kuchennymi drzwiami niekorzystnych dla firm rozwiązań. Z kolei korzystne rozwiązania może forsować. I obecny rzecznik, minister Adam Abramowicz, już z tych możliwości korzysta, czego przykładem było zablokowanie uchwalenia zmian w Prawie o ruchu drogowym, przewidujących przekazanie nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego. Rzecznik podjął też inicjatywę nowelizacji ustawy o „małym ZUS”, tak aby wydłużeniu uległ termin składania wniosków, a także otworzył dyskusję nad wprowadzeniem dobrowolności płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pewne grupy przedsiębiorców.

Inne działania Rzecznika MŚP, takie jak wniosek o ukaranie naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach po słynnej na cała Polskę „aferze żarówkowej”, czy o rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników skarbówki w Cieszynie i Sosnowcu, za wszczynanie nieuzasadnionego postępowania karno-skarbowego w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania, to działania może mniejszego kalibru, ale też ważne. Nie tylko dlatego, że dają satysfakcję przedsiębiorcom walczącym z samowolą urzędników, ale przede wszystkim z tego powodu, że pokazują urzędnikom, iż zasady zapisane w Konstytucji biznesu ma kto egzekwować.

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA