fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaPodatkiSą dwa nowe objaśnienia ministra finansów w zakresie cen transferowych

Są dwa nowe objaśnienia ministra finansów w zakresie cen transferowych

Koniec marca przyniósł dwa ważne dokumenty dla przedsiębiorców. Resort finansów opublikował bowiem Objaśnienia w zakresie cen transferowych. Pierwszy dokument dotyczy metody ceny odprzedaży. Drugi poświęcony jest metodzie marży transakcyjnej netto.

Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 5 dotyczą metody ceny odprzedaży (MCO) i jest to 23-stronicowy dokument. Podzielony jest on na pięć głównych rozdziałów. Z ministerialnych wyjaśnień przedsiębiorcy dowiedzą się m.in., jaki jest zakres stosowania metody MCO, jakimi kryteriami kierować się przy porównywalności transakcji i podmiotów oraz jakie trudności i błędy pojawiają się przy stosowaniu tej metody w praktyce. Ostatnie dwa rozdziały poświęcone są porównaniu metody MCO z innymi metodami i zastosowaniu tej metody w praktyce.

Z kolei 24-stronicowe Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 4 dotyczą metody marży transakcyjnej netto (MMTN). Również w tym przypadku dokument jest podzielony na 5 głównych części: jaki jest zakres stosowania metody MMTN, jakimi kryteriami kierować się przy porównywalności transakcji i podmiotów, trudności w stosowaniu tej metody, porównanie metody MMTN z innymi metodami oraz zastosowanie jej w praktyce.

MCO w praktyce

Przypomnijmy, że metoda MCO jest jedną z pięciu stosowanych przy weryfikacji cen transferowych przez podmioty powiązane. Metoda ta obejmuje transakcje nabywania towarów i usług od podmiotów powiązanych (transakcja kontrolowana) oraz ich odprzedaży do podmiotów niepowiązanych. W metodzie MCO marże odprzedaży powinny być porównywalne do transakcji dokonywanych przez podmioty porównywalne funkcjonalnie, zawieranych w podobnych okolicznościach i z uwzględnieniem podobieństwa towarów i usług. MCO stosuje się przede wszystkim w obrocie towarowym między podmiotami powiązanymi, z których jeden jest producentem, a drugi dystrybutorem (lub pomiędzy powiązanymi dystrybutorami).

Aby prawidłowo zastosować tę metodę trzeba zacząć od ustalenia ceny sprzedaży do podmiotu niepowiązanego. Następnie od tej kwoty odejmuje się marżę ceny odprzedaży, która odzwierciedla koszty związane z odprzedażą oraz zysk dla podmiotu. W ten sposób otrzymujemy cenę zakupu od podmiotu powiązanego (transakcja kontrolowana).

Objaśnienia MF dotyczące MCO stosuje się do transakcji kontrolowanych realizowanych po 31 grudnia 2018 r.

Praktyka MMTN

Druga z omawianych metod, a więc MMTN polega na określeniu wskaźnika finansowego odzwierciedlającego relację marży zysku netto, jaką uzyskuje badany podmiot w transakcji kontrolowanej, do odpowiedniej bazy. Resort finansów w opublikowanym dokumencie objaśnień radzi, aby przed zastosowaniem MMTN najpierw przeanalizować jej wady i zalety.

Ważne jest to, że zastosowanie metody marży transakcyjnej netto pozwala zweryfikować, czy poziom „marży zysku netto” osiągany przez podmiot w transakcji kontrolowanej został określony na poziomie rynkowym.

W metodzie MMTN wskaźnik finansowy pokazuje, jaka jest rentowność na poziomie transakcji kontrolowanej, obliczona na podstawie danych zawartych w sprawozdaniu finansowym lub wynikających z innych źródeł informacji.

Marża zysku netto obliczana jest na bazie przychodów osiągniętych w transakcji kontrolowanej, pomniejszonych o koszty związane z realizacją tej transakcji. Kolejny krok to odniesienie marży zysku netto w danej transakcji do odpowiedniej bazy, którą mogą stanowić np. przychody, koszty, aktywa albo elementy przychodów, kosztów, aktywów. Ważne jest, aby wybrana baza była rzetelna i porównywalna. Przez pojęcie „marża zysku netto” należy rozumieć rożne kategorie zysku (w tym narzut).

Oba dokumenty autorstwa Ministerstwa Finansów mogą być cenną wskazówką dla przedsiębiorców, jak metody MCO i MMTN stosować w praktyce. Dzięki objaśnieniom przedsiębiorcy mogą też zweryfikować, czy ich dotychczasowe rozliczenia w obszarze cen transferowych i transakcji z podmiotami powiązanymi były prawidłowe.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do przejścia na obligatoryjny KSeF

Od 1 lipca 2024 r. większość firm będzie musiała obowiązkowo stosować Krajowy System e-Faktur (KSeF). Tylko za pomocą tego ministerialnego systemu możliwe będzie dokumentowanie sprzedaży. Aby sprawnie na KSeF przejść, przygotowania do niego trzeba rozpocząć jak najszybciej.
3 MIN CZYTANIA

Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy

Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny.
8 MIN CZYTANIA