fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaPodatkiSą dwa nowe objaśnienia ministra finansów w zakresie cen transferowych

Są dwa nowe objaśnienia ministra finansów w zakresie cen transferowych

Koniec marca przyniósł dwa ważne dokumenty dla przedsiębiorców. Resort finansów opublikował bowiem Objaśnienia w zakresie cen transferowych. Pierwszy dokument dotyczy metody ceny odprzedaży. Drugi poświęcony jest metodzie marży transakcyjnej netto.

Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 5 dotyczą metody ceny odprzedaży (MCO) i jest to 23-stronicowy dokument. Podzielony jest on na pięć głównych rozdziałów. Z ministerialnych wyjaśnień przedsiębiorcy dowiedzą się m.in., jaki jest zakres stosowania metody MCO, jakimi kryteriami kierować się przy porównywalności transakcji i podmiotów oraz jakie trudności i błędy pojawiają się przy stosowaniu tej metody w praktyce. Ostatnie dwa rozdziały poświęcone są porównaniu metody MCO z innymi metodami i zastosowaniu tej metody w praktyce.

Z kolei 24-stronicowe Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 4 dotyczą metody marży transakcyjnej netto (MMTN). Również w tym przypadku dokument jest podzielony na 5 głównych części: jaki jest zakres stosowania metody MMTN, jakimi kryteriami kierować się przy porównywalności transakcji i podmiotów, trudności w stosowaniu tej metody, porównanie metody MMTN z innymi metodami oraz zastosowanie jej w praktyce.

MCO w praktyce

Przypomnijmy, że metoda MCO jest jedną z pięciu stosowanych przy weryfikacji cen transferowych przez podmioty powiązane. Metoda ta obejmuje transakcje nabywania towarów i usług od podmiotów powiązanych (transakcja kontrolowana) oraz ich odprzedaży do podmiotów niepowiązanych. W metodzie MCO marże odprzedaży powinny być porównywalne do transakcji dokonywanych przez podmioty porównywalne funkcjonalnie, zawieranych w podobnych okolicznościach i z uwzględnieniem podobieństwa towarów i usług. MCO stosuje się przede wszystkim w obrocie towarowym między podmiotami powiązanymi, z których jeden jest producentem, a drugi dystrybutorem (lub pomiędzy powiązanymi dystrybutorami).

Aby prawidłowo zastosować tę metodę trzeba zacząć od ustalenia ceny sprzedaży do podmiotu niepowiązanego. Następnie od tej kwoty odejmuje się marżę ceny odprzedaży, która odzwierciedla koszty związane z odprzedażą oraz zysk dla podmiotu. W ten sposób otrzymujemy cenę zakupu od podmiotu powiązanego (transakcja kontrolowana).

Objaśnienia MF dotyczące MCO stosuje się do transakcji kontrolowanych realizowanych po 31 grudnia 2018 r.

Praktyka MMTN

Druga z omawianych metod, a więc MMTN polega na określeniu wskaźnika finansowego odzwierciedlającego relację marży zysku netto, jaką uzyskuje badany podmiot w transakcji kontrolowanej, do odpowiedniej bazy. Resort finansów w opublikowanym dokumencie objaśnień radzi, aby przed zastosowaniem MMTN najpierw przeanalizować jej wady i zalety.

Ważne jest to, że zastosowanie metody marży transakcyjnej netto pozwala zweryfikować, czy poziom „marży zysku netto” osiągany przez podmiot w transakcji kontrolowanej został określony na poziomie rynkowym.

W metodzie MMTN wskaźnik finansowy pokazuje, jaka jest rentowność na poziomie transakcji kontrolowanej, obliczona na podstawie danych zawartych w sprawozdaniu finansowym lub wynikających z innych źródeł informacji.

Marża zysku netto obliczana jest na bazie przychodów osiągniętych w transakcji kontrolowanej, pomniejszonych o koszty związane z realizacją tej transakcji. Kolejny krok to odniesienie marży zysku netto w danej transakcji do odpowiedniej bazy, którą mogą stanowić np. przychody, koszty, aktywa albo elementy przychodów, kosztów, aktywów. Ważne jest, aby wybrana baza była rzetelna i porównywalna. Przez pojęcie „marża zysku netto” należy rozumieć rożne kategorie zysku (w tym narzut).

Oba dokumenty autorstwa Ministerstwa Finansów mogą być cenną wskazówką dla przedsiębiorców, jak metody MCO i MMTN stosować w praktyce. Dzięki objaśnieniom przedsiębiorcy mogą też zweryfikować, czy ich dotychczasowe rozliczenia w obszarze cen transferowych i transakcji z podmiotami powiązanymi były prawidłowe.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA