fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaTransportSamoloty „duchy” nad Europą

Samoloty „duchy” nad Europą

Grupa Lufthansa potwierdziła, że tej zimy jej samoloty pasażerskie odbyły nad Europą aż 18 tys. pustych przelotów. To wina pandemii i unijnych regulacji.

Tylko największe belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines, z uwagi na pandemię i brak chętnych pasażerów, odbyły aż 3 tys. takich lotów, a do marca 2022 r. mają wykonać ich podobną liczbę. Wszystko po to, aby nie utracić praw do lądowania na głównych lotniskach Europy.

Zgodnie z unijnymi regulacjami europejskie linie lotnicze muszą wykonać określoną liczbę planowanych przelotów, aby nie utracić możliwości korzystania z danego lotniska. Przed pandemią wymóg ten wynosił 80 proc. planowanych przelotów. Omawiane przepisy były co prawda zawieszone w szczycie pandemii koronawirusa, ale ostatniej wiosny Unia Europejska je przywróciła, tyle że w wymiarze 50 proc. W grudniu natomiast podjęto decyzję o podniesieniu wymiaru do 64% na okres od kwietnia do listopada.

Belgijski minister transportu Georges Gilkinet twierdzi, że unijne standardy są obecnie nierealistyczne i szkodliwe, zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego. Sama Lufthansa do końca marca planuje anulować aż 33 tys. zaplanowanych lotów. W związku z tym belgijski rząd chce zwrócić się do Komisji Europejskiej o rewizję swoich planów dotyczącą wymiaru przelotów.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ukraińcy zdominowali rynek przewozowy

Polska branża transportowa protestuje na granicy z Ukrainą przeciwko działaniom, które doprowadziły do przejęcia rynku przez konkurencję ukraińską.
2 MIN CZYTANIA

Islamska prowincja Chin zmieni się w strefę wolnego handlu

Władze chińskiego regionu Sinciang zapowiedziały utworzenie w nim strefy wolnego handlu, dzięki której prowincja stanie się kluczowym miejscem dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA