fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportSamoloty „duchy” nad Europą

Samoloty „duchy” nad Europą

Grupa Lufthansa potwierdziła, że tej zimy jej samoloty pasażerskie odbyły nad Europą aż 18 tys. pustych przelotów. To wina pandemii i unijnych regulacji.

Tylko największe belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines, z uwagi na pandemię i brak chętnych pasażerów, odbyły aż 3 tys. takich lotów, a do marca 2022 r. mają wykonać ich podobną liczbę. Wszystko po to, aby nie utracić praw do lądowania na głównych lotniskach Europy.

Zgodnie z unijnymi regulacjami europejskie linie lotnicze muszą wykonać określoną liczbę planowanych przelotów, aby nie utracić możliwości korzystania z danego lotniska. Przed pandemią wymóg ten wynosił 80 proc. planowanych przelotów. Omawiane przepisy były co prawda zawieszone w szczycie pandemii koronawirusa, ale ostatniej wiosny Unia Europejska je przywróciła, tyle że w wymiarze 50 proc. W grudniu natomiast podjęto decyzję o podniesieniu wymiaru do 64% na okres od kwietnia do listopada.

Belgijski minister transportu Georges Gilkinet twierdzi, że unijne standardy są obecnie nierealistyczne i szkodliwe, zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego. Sama Lufthansa do końca marca planuje anulować aż 33 tys. zaplanowanych lotów. W związku z tym belgijski rząd chce zwrócić się do Komisji Europejskiej o rewizję swoich planów dotyczącą wymiaru przelotów.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA