fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumSkuteczne sposoby na obniżenie kosztów energii elektrycznej

Skuteczne sposoby na obniżenie kosztów energii elektrycznej

Ceny prądu rosną nie tylko w Polsce. Co wpływa na ten wzrost? Po pierwsze – koszty uprawnień do emisji CO2, po drugie – wzrosty cen paliw w oczywisty sposób związane z sytuacją geopolityczną, przede wszystkim inwazją Rosji na Ukrainę, po trzecie wreszcie –rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Czy istnieje sposób na ograniczenie wydatków przeznaczanych na opłaty za prąd?

Transformacja energetyczna to proces, który trwa. Nadal ok. 70 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce pochodzi z konwencjonalnych elektrowni węglowych, które ze względu na unijną politykę klimatyczną kupują uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. W latach 2020–2021 ceny tych uprawnień zanotowały bezprecedensowy wzrost o 50 euro (+300 proc.), co przełożyło się na ponad dwukrotny wzrost kosztów wytwarzania energii, a w konsekwencji na ceny prądu.

Pozyskiwanie tych uprawnień jest konieczne do wytwarzania energii z paliw kopalnych, w tym z węgla. Środki z ich sprzedaży trafiają do budżetów państw członkowskich UE i przynajmniej w połowie powinny być wykorzystywane na transformację energetyczną oraz systemy wsparcia dla odbiorców wrażliwych.

Według Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, główną przyczyną tak radyklanego wzrostu cen energii od początku tego roku są rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W grudniu 2021 r. sięgnęły one rekordowej ceny 90 euro za tonę. Dla porównania, na początku 2021 r. wynosiły one ok. 30 euro, a w 2017 r. – ok. 5 euro. W efekcie w średniej cenie prądu koszt pozyskania uprawnień to obecnie ok. 60 proc. Gdy nałożymy na to sytuację za naszą wschodnią granicą, która rozchwiała rynkami surowcowymi, mamy pełen obraz, który składa się na radykalny wzrost kosztów wytworzenia energii elektrycznej.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

Co zatem mogą zrobić w takiej sytuacji konsumenci? Czy istnieje sposób na ograniczenie wydatków przeznaczanych na opłaty za prąd? Eksperci wymieniają trzy elementy, które najbardziej mogą wpłynąć na ograniczenie tego typu wydatków. Pierwszy to wybór najkorzystniejszej oferty na zakup energii. Drugi to wytwarzanie własne, a trzeci: oszczędzanie prądu.

Konsumenci nie mają bezpośredniego wpływu na wysokość cen energii, mogą jednak w znacznym stopniu ograniczyć rachunki dzięki rozsądnemu użytkowaniu domowych urządzeń i podejmowaniu mądrych decyzji zakupowych. Coraz więcej Polaków myśli o energii elektrycznej jak o towarze, a o jej bezcelowym zużyciu jak o niepotrzebnych zakupach.

Istnieje wiele sprzętów elektrycznych, które jednostkowo pobierają niewiele prądu, jednak używamy ich regularnie i długo – przez wiele godzin i niemal codziennie. Należą do nich żarówki, które w naszych domach pobierają prąd przez wiele godzin w ciągu doby, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i w czasie częstej pracy albo nauki zdalnej. Jednym z działań, które skutecznie mogą obniżyć wysokość rachunków, jest wymiana wszystkich lub tych najczęściej używanych żarówek na oświetlenie LED. Choć jest ono droższe w zakupie, długofalowo generuje znaczne oszczędności, ponieważ zużywa zdecydowanie mniej energii. Jest również trwalsze, więc posłuży dłużej bez generowania konieczności kolejnych zakupów.

Podobnie wygląda sytuacja urządzeń, które są wpięte do prądu cały czas, takich jak np. lodówki. Dlatego jedną z kluczowych decyzji, jakie powinniśmy podjąć z głową, jest wybór odpowiedniego modelu. Podejmując ją, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się klasie energetycznej. Najlepiej wybrać urządzenia oznaczone klasą A. Prawdopodobnie będzie ono nieco droższe w zakupie, ale długofalowo będzie pobierało znacznie mniej prądu. Skuteczne sposoby na obniżenie domowych i firmowych rachunków za prąd można znaleźć na stronie liczysieenergia.pl

W ostatnich latach dzięki rządowym i samorządowym programom wsparcia znacząco wzrosła liczba przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Prosumenci, czyli konsumenci i zarazem producenci energii, oddają nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci, by pobierać ją w nocy i w czasie gorszych warunków atmosferycznych. W optymalnym układzie rachunek za zakup energii może wynieść zero.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

Struktura naszego systemu energetycznego zmienia się i jest to proces, którego nie da się zatrzymać. Moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii systematycznie rośnie, poza inwestycjami w fotowoltaikę powstają farmy na Bałtyku (tzw offshore). Te niestabilne ze względu na warunki atmosferyczne źródła będą docelowo uzupełniane przez wdrażane na szeroką skalę magazyny energii i nieemisyjną energetykę atomową. Zgodnie z założeniami rządu do tego czasu rynek stabilizować będą korzystające przede wszystkim z polskiego paliwa elektrownie węglowe skupione w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Transformacja energetyczna to proces, który dzieje się w całej gospodarce, w naszych firmach i domach. Nie jest to więc przypadek, że rynek prosumencki w naszym kraju tak dynamicznie rozwinął się w ostatnim czasie. Cieszyć powinno nas również to, że trend związany z samowystarczalnością energetyczną i produkcją energii na własne potrzeby, jest coraz bardziej widoczny także wśród polskich mikro-, małych i średnich firm.

WIĘCEJ NA: https://liczysieenergia.pl

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Markiem Kulesą – Dyrektorem Biura Towarzystwa Obrotu Energią na temat skutecznych sposobów na obniżanie rachunków za prąd, zmian zachodzących w sektorze energetycznym i wyzwań, jakie niesie ze sobą polityka klimatyczna Unii Europejskiej:

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA