fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumSkuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.

Profesor Jeffrey Sonnenfeld z Uniwersytetu Yale podczas prelekcji organizowanej przez GAZ-SYSTEM w ramach tegorocznego Forum Ekonomicznego podkreślił globalne znaczenie działań dywersyfikacyjnych Polski w obszarze gazowym oraz pozostałych sektorów energetycznych. Zaznaczył, że dzięki temu Polska uniknęła błędów, jakie popełniły inne kraje europejskie, i aktywnie rozwija rynek gazu LNG, budując swoją pozycję lidera, co jest ważne w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pełna niezależność

– Polsce udało się to, czego wciąż nie potrafią osiągnąć inne kraje Europy, to znaczy całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu. To efekt olbrzymich inwestycji infrastrukturalnych zrealizowanych w ostatnich latach. Prezydent Putin groził, a ekonomiści, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i zachodnie media nie wierzyły, że Rosja jest w stanie z dnia na dzień zakręcić Europie kurki z gazem i sprzedawać gaz do Indii, czy Chin. Niestety okazało się to prawdą, a kraje europejskie zostały pozbawione dostępu do gazu, z gospodarką uzależnioną od dostaw rosyjskiego surowca. Ta sytuacja zaistniała, ponieważ Europa zachodnia nie dysponuje tym, w co tak intensywnie inwestuje Polska, która wykazała się daleko posuniętą dalekowzrocznością i dziś, w przeciwieństwie do chociażby Czech czy Austrii, cieszy się pełną gazową niezależnością od Kremla – stwierdził.

Sonnenfeld przypomniał, jak jeszcze dwa lata temu eksperci ds. energetyki, analitycy i prezesi międzynarodowych korporacji mocno krytykowali Polskę za jej wizję energetycznego uniezależnienia się od Rosji. Podkreślali oni, że Władimir Putin ze względu na ogromne pokłady ropy naftowej i gazu trzyma w garści cały świat i że dzięki temu będzie mógł wygrać każdy konflikt.

Polska rewolucja

– Okazało się, że zarówno ci, którzy chwalili Putina za jego rzekomy geniusz w sprawach światowego rynku energetycznego, jak i ci, którzy krytykowali Polaków za chęć odcięcia się od rosyjskich surowców, a pochwalali postawę Niemców, którzy cały swój przemysł energetyczny opierali o gaz z Rosji, byli w błędzie. Około 83 proc. rosyjskiego gazu trafiało do UE, zanim Polacy rozpoczęli swoistą rewolucję energetyczną. Analitycy zupełnie błędnie odczytywali statystyki, twierdząc, że UE jest uzależniona od Rosji i jej surowców. Było dokładnie na odwrót: to Rosja i jej surowce były uzależnione od krajów UE – zaznaczył prof. Sonnenfeld.

– Największym źródłem przychodu dla gospodarki rosyjskiej od bardzo dawna był sektor energetyczny. Wydobycie baryłki oleju w Rosji kosztuje ok. 45 dolarów. Ponieważ Władimir Putin nie może sprzedać go w UE, musi wywieźć go do Azji, co kosztuje kolejnych 10–15 dolarów. Dla porównania, wydobycie oleju w Arabii Saudyjskiej kosztuje 22 dolarów. Rosja po prostu na tym traci. Prezydent Rosji nie docenił siły ukraińskiej armii, hojności Polaków w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców i, przede wszystkim, jedności świata zachodniego – dodał amerykański ekspert.

Multigazowa spółka

Obecny na prelekcji prof. Sonnenfelda prezes GAZ-SYSTEM Marcin Chludziński zaznaczył, że Polska uzyskała niezależność gazową dzięki realizmowi i systematycznej pracy rządu w ostatnich latach, realizując koncepcję zainicjowaną przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, polegającą na definitywnym zakończeniu gazowej zależności od Rosji. – Niemniej przed Polską nadal stoi wyzwanie zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego w czasie trwającej tuż za naszą wschodnią granicą wojny na Ukrainie. Jako spółka odpowiedzialna za dostawy gazu ziemnego do polskich odbiorców oraz rozwijająca transport LNG do naszych sąsiadów, zgodnie z zapowiedzianą przez premiera Mateusza Morawieckiego koncepcją hubu energetycznego dla Europy Środkowo-Wschodniej, chcemy być ogniwem stabilizującym i jednocześnie inicjującym nowe trendy w tym regionie Europy – podkreślił.

Prezes Chludziński dodał, że GAZ-SYSTEM chce być znaczącym uczestnikiem transformacji energetycznej Polski i Europy, a w konsekwencji stać się – z korzyścią dla całej naszej gospodarki – multigazową spółką. W charakterze działania GAZ-SYSTEM wpisana jest już pewna misyjność, której dobitnym przykładem było w ostatniej dekadzie konsekwentne dążenie do zerwania gazowego uzależnienia od rosyjskiego monopolisty.

JEFFREY SONNENFELD
Założyciel i prezes Chief Executive Leadership Institute. Przez wiele lat był profesorem zwyczajnym w Emory’s Goizueta Business School, a przez dekadę profesorem w Harvard Business School. Jest Inicjatorem „Listy Yale” – ogólnoświatowej listy największych korporacji, które nie zrezygnowały z działalności w Rosji. To działanie wpłynęły na decyzje ponad 1000 międzynarodowych firm o wycofaniu się z Federacji Rosyjskiej. Doradzał decydentom w Białym Domu, Departamentowi Stanu, Departamentowi Skarbu i Radzie Doradców Gospodarczych w sprawie rosyjskich sankcji gospodarczych. „BusinessWeek” umieścił go na liście 10 najbardziej wpływowych profesorów szkół biznesu na świecie, a magazyn „Directorship” na liście 100 najbardziej wpływowych postaci w dziedzinie ładu korporacyjnego.

Materiał powstał we współpracy z GAZ-SYSTEM S.A.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA