fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonSpis podatkowy i Boże Narodzenie

Spis podatkowy i Boże Narodzenie

Świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby na lekcjach historii dzieci i młodzież uczyły się, jak podatki ukształtowały naszą przeszłość i jak zmienią naszą przyszłość. Tego nie da się jednak zrobić w państwowych szkołach.

„W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie” (Łk 2, 1). I jak tu nie rozpocząć kazania na pasterce, by nie zahaczyć o politykę? To był spis podatkowy, którego celem było oszacowanie majątku każdej osoby i przypisanie odpowiedniego podatku. Wydarzenie to stało się bezpośrednią przyczyną wędrówki Świętej Rodziny do Betlejem. Dzieje świata zmieniły swój kierunek.

W ramach tegorocznych rekolekcji adwentowych wysłuchałem wykładu „Chaos w mojej głowie. Czyli jak sobie radzić z myślami?”. Zajrzałem do opisu pod filmem i przeczytałem, że wykład został wygłoszony w ramach projektu „Duchowość dla Warszawy” i był dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Podejrzewam, że to samo ministerstwo będzie dofinansowywać teraz w ramach tego samego programu wykłady na temat LGBT.

W połowie grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finasowaniu in vitro ze środków publicznych. Co prawda przed wyborami w debacie z poprzednim prezydentem twierdził zupełnie coś przeciwnego, ale nie byłem zaskoczony, gdyż zaraz na początku swojej pierwszej kadencji w wywiadzie dla PAP powiedział, że „procedury w sprawie in vitro są potrzebne”. Dodał, że „powinny być tak przygotowane, aby zagwarantowana była godność i życie ludzkie zgodnie z naszą konstytucją”, ale zapłodnienie pozaustrojowe dla katolika nigdy nie jest do przyjęcia z moralnego punktu widzenia i żadne procedury tego nie zmienią. Nikt tego chyba wtedy nie zauważył. W tym czasie cała Polska cieszyła się, że nowy prezydent „uratował” konsekrowaną hostię.

Dzisiejsze problemy są pochodną decyzji podejmowanych przy urnie wyborczej. Najprostszym rozwiązaniem kwestii in vitro byłyby niższe podatki, a w konsekwencji brak funduszów na rządowe refundacje. Państwo minimum rozwiązałoby także spór dotyczący edukacji seksualnej w szkołach. Św. Tomasz z Akwinu nauczał, że własność prywatna wnosi do świata porządek i pokój. Naturalnego porządku rzeczy nie można ignorować. Gdyby szkoły były prywatne, nie byłoby państwowych kuratorów i ministrów edukacji.

Hans-Herman Hoppe, autor książki „Demokracja. Bóg, który zawiódł”, mówi, że hasło „demokratyzacja” to nic innego jak ciągłe zapraszanie nowych ludzi do redystrybucji bogactwa i dochodów na masową skalę. Nie jest to jakaś przypadłość demokracji, ale należy to do jej istoty i powtarza się mniej więcej co cztery lata. Prawo wyborcze sprawia, że każdy, nie tylko polityk, wyciąga rękę po własności drugiego.

Dominic Frisby w książce „Daylight Robbery” pisze, że kiedyś w Anglii obowiązywał podatek okienny, który był obliczany i pobierany w zależności od liczby okien wychodzących na ulicę. Dzisiaj, prócz podatku na państwową edukację i opiekę zdrowotną, szykuje się nowy podatek od samochodów spalinowych. Świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby na lekcjach historii dzieci i młodzież uczyły się, jak podatki ukształtowały naszą przeszłość i jak zmienią naszą przyszłość. Tego nie da się jednak zrobić w państwowych szkołach.

Jacek Gniadek SVD

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne poglądy i opinie

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Znów nas okradną

Jeżeli za jakiś czas wszyscy pracujący na umowach cywilnoprawnych dostaną do ręki wynagrodzenia niższe o ponad 25 proc., to będą mogli podziękować w takim samym stopniu poprzedniej i obecnej władzy.
5 MIN CZYTANIA

Romantyczna walka o przyszłość

Przytłoczeni rzeczywistością, czyli ogromem problemów, które zamiast stopniowo rozwiązywać, niemiłosiernie nam się piętrzą, odpychamy od siebie pytania o przyszłość. Niefrasobliwie unikamy oceny czekających nas wyzwań, w sytuacji gdy tylko poprawna ocena pozwoli nam odkryć największe zagrożenie i się na nie przygotować. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że idziemy na łatwiznę i pozwalamy oceniać tym, którzy mają w tym interes, ale niekoniecznie rację.
6 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ekonomia i sprawiedliwość

Współczesne państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie zajmując się tematem sprawiedliwości, kapitaliści pozostawiają ten problem do rozwiązania kolejnemu pokoleniu socjalistów.
3 MIN CZYTANIA

Każda władza ma swoje preferencje

Pieniądze budżetowe zawsze są ogromną pokusą dla organizacji pozarządowych. Nikt nie otrzymuje ich za darmo. Nie jest sztuką nie brać, kiedy nie dają. Sztuką jest być wolnym i nie brać, kiedy pieniądze rządowe leżą na stole.
3 MIN CZYTANIA

Milei i libertariańskie credo

Na Światowym Forum Ekonomicznym Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, powiedział, że największym niebezpieczeństwem dla świata jest socjalizm. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, że Milei wspomniał także o libertariańskim credo, które głosi, że wszyscy są równi i mają takie same prawa przyznane przez Stwórcę, do których należy prawo do życia, wolności i własności.
2 MIN CZYTANIA