fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumSpołeczna odpowiedzialność biznesu elementem procesu inwestycyjnego firmy

Społeczna odpowiedzialność biznesu elementem procesu inwestycyjnego firmy

Jak przekonać przedsiębiorców do działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu? – Jeżeli jest ona dobrze prowadzona, to jej konsekwencją zawsze będzie wzrost wartości firmy. W krótszej bądź dłuższej perspektywie czasu ten zysk na pewno się pojawi – przekonywali uczestnicy dyskusji o CSR w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) w każdej organizacji jest zbiorem działań mających wpływ na społeczeństwo i środowisko poprzez zapewnianie przejrzystego i etycznego postępowania. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa, uwzględnia oczekiwania interesariuszy, jest zgodna z obowiązującym prawem i spójna z międzynarodowymi normami postępowania, jest zintegrowana z działaniami organizacji i praktykowana w jej relacjach. Przedsiębiorcy coraz chętniej dzielą się wypracowanymi zyskami, angażując się w akcje charytatywne, wspieranie sportowców i pomaganie potrzebującym.

Czy, a jeśli tak, to jakie korzyści dla przedsiębiorstw przynoszą działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu? O tym rozmawiali uczestnicy panelu: „Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Korzyści dla przedsiębiorstw” podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

– Społeczna odpowiedzialność biznesu jest elementem związanym z działalnością pożytku publicznego. Działania rządu w tym aspekcie bardzo mocno powinny korespondować z działalnością przedstawicieli podmiotów sektora gospodarczego. Kiedy te dwa porządki ze sobą współpracują, mają wspólne cele i realizują swoje zadania w sposób spójny, wtedy przynosi to efekty na istotną społecznie skalę – stwierdził Piotr Mazurek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Młodzieży.

– Ogromną rolą zarówno rządu, jak i biznesu jest przekonywanie mniejszych przedsiębiorców do tego, że działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu mają sens. Bo w dużych firmach świadomość związana z CSR jest rozwinięta. Duże polskie przedsiębiorstwa w większości prowadzą szeroko pojęte działania społeczne, szczycą się tym i już rozumieją, że to im się opłaca. W mniejszych firmach jest z tym o wiele trudniej – zaznaczyła Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Społecznej.

Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki

O konkretnych działaniach związanych z CSR w Grupie Lotos opowiadał Wiesław Labuda, prezes Fundacji Lotos. – Ogólnie rzecz ujmując, można powiedzieć, że nasza fundacja koncentruje się na budowaniu relacji ze swoim otoczeniem biznesowym. Prowadzimy wiele inicjatyw społecznych, ale szczególną uwagę poświęcamy projektom związanym z dziećmi i młodzieżą. Na pierwszy plan wysuwają się tu programy sportowe. One częściowo wynikają z tego, że Grupa Lotos jest partnerem kilku związków sportowych. Zapewne wielu z Państwa zna program skierowany do skoczków narciarskich, który realizujemy od 2003 roku, czyli „Szukamy następcy mistrza”. Ten program chyba najdobitniej pokazał nam, jak ważna jest działalność związana z dziećmi i młodzieżą. Karierę pomału kończył Adam Małysz, skoki narciarskie stały się w Polsce niezwykle popularną dyscyplina sportu, więc postanowiliśmy zaangażować się w kształcenie nowych sportowców, kandydatów na mistrzów. Co ciekawe, przez wiele lat nikt o tym programie głośno nie mówił. To była ciężka, organiczna praca, na którą szły niemałe pieniądze. Efektów na początku nie było, one zaczęły pojawiać się dopiero po 7-8 latach. Okazało się wówczas, że dzięki wsparciu Grupy Lotos mamy wspaniałych następców Adama Małysza, którzy weszli na mistrzowski poziom, do dziś wygrywają dla Polski medale i są powodem naszej dumy – przypomniał Wiesław Labuda.

Prezes Fundacji Lotos dodał, że projekt ten postanowiono „skopiować i rozszerzyć”. Powstał program „Rakiety Lotosu” – skierowany do przyszłych tenisistów oraz program „Piłkarska przyszłość z Lotosem”, który w podobnym trybie szkoli przyszłych piłkarzy. Składa się na niego 15 ośrodków futbolowych, gdzie odbywają się intensywne zajęcia ze wsparciem trenerskim, medycznym i intelektualnym. – Program piłkarski przynosi już efekty, bo jego pierwsi adepci podpisali zawodowe kontrakty z klubami, co jest dla nas kolejnym powodem do dumy – podkreślił Wiesław Labuda. I dodał, że choć nie są to programy medialnie nośne, to są bardzo efektywne. I w kilku regionach Polski naprawdę istotne z punktu widzenia kwestii socjalnych – wielu młodych ludzi nie byłoby stać na sprzęt i profesjonalne szkolenie, gdyby nie wsparcie, jakie otrzymują w ramach tych programów.

Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki

– Jeżeli strategia CSR jest dobrze prowadzona w firmie, to jej konsekwencją zawsze będzie wzrost wartości firmy, czyli zysk. W krótszej bądź dłuższej perspektywie czasu ten zysk na pewno się pojawi. Jeśli chcemy przekonywać przedsiębiorców, żeby faktycznie podjęli decyzję o zaangażowaniu swojego przedsiębiorstwa w społeczną odpowiedzialność biznesu, to należy zacząć od powiedzenia im, że ten CSR może stać się realnym narzędziem do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku – zaznaczyła Agata Górnika, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN, przewodnicząca Rady Fundacji ORLEN.

Jej zdaniem potrzebne jest do tego odejście od tradycyjnie rozumianej roli CSR, gdzie mówimy o raportowaniu pozafinansowym, czy działalności społecznej, ale nie ma mowy o korzyściach i zysku. Należy przejść do bardziej zaawansowanej formuły zarządzania poprzez CSR, która będzie spójna z finansową, marketingową i sprzedażową strategią firmy i gdzie CSR stanie się elementem procesu inwestycyjnego.

– Naszą wspólną rolą jest przekonywanie przedsiębiorców, którzy z CSR nie mają na razie nic wspólnego, że ze skutecznej polityki związanej ze społeczną odpowiedzialnością biznesu płyną ogromne korzyści z tego – podsumowała wiceminister Socha.

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Lotos

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA