- Do tej pory spółki Skarbu Państwa przekazały ponad 70 milionów złotych na walkę z koronawirusem - poinformował podczas wizyty w KGHM Polska Miedź w Lubinie minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Fot. Twitter

Wicepremier dodał, że cały czas zgłaszane są kolejne deklaracje wsparcia. Jacek Sasin wymienił działania podejmowane przez te firmy. To między innymi produkcja maseczek i środków dezynfekujących.

Do walki z koronawirusem włączyła się między innymi spółka KGHM Polska Miedź. – 30 tys. litrów płynu biobójczego nitrosept produkowanego dziennie przez należącą do KGHM spółkę Nitroerg będzie od poniedziałku dostarczane do szpitali, placówek medycznych i publicznych. To będzie darowizna – poinformował prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński na wspólnej konferencji prasowej z Jackiem Sasinem.

– Płyn nitrosept zaczęła produkować firma, która na co dzień produkuje materiały wybuchowe. Nie posiadając linii, nie posiadając technologii, w 10 dni udało się to zrobić. W tej chwili wytwarza 30 tys. litrów na dobę. Zaczyna się konfekcjonowanie i rozsyłka. W pierwszej kolejności do szpitali, miejsc użyteczności publicznej, które sygnalizują deficyty tego środka. Wyślemy to w darowiźnie – powiedział Chludziński.

Sasin przypomniał, że również inne spółki skarbu państwa aktywnie włączyły się w walkę "z plagą koronawirusa i udzielają społeczeństwu wsparcia". Chodzi m.in. o produkcję płynów dezynfekujących, czy maseczek przez firmy Orlen, Azoty, Polfa Tarchomin czy też organizację powrotów do Polski przez PLL LOT oraz wsparcie na granicy państwa przez Orlen. – To pokazuje ogromny potencjał, który spółki mają i ich ogromne znaczenie dla tego, żeby państwo mogło skutecznie działać przeciwko pladze, która nas spotkała. Wszystkie siły są dziś skierowane na to, by skutecznie walczyć z plagą koronawirusa – dodał Sasin.

PAP