fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSpowolnienie gospodarcze – analitycy OECD twierdzą, że najgorsze wciąż przed nami

Spowolnienie gospodarcze – analitycy OECD twierdzą, że najgorsze wciąż przed nami

Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dotyczące tempa wzrostu głównych gospodarek świata wskazują na znaczne spowolnienie. Co więcej – analitycy OECD ostrzegają, że najgorsze dopiero przed nami.

Comiesięczny raport wskaźników wyprzedzających (composite leading indicators – CLI) publikowany przez OECD wskazuje, że gospodarka światowa zmierza w kierunku stagnacji. To dziewiąty z rzędu miesiąc pogarszania się perspektyw rozwojowych na świecie.

Blokiem, który najgorzej radzi sobie ze skutkami ekonomicznymi wojny na Ukrainie jest Europa. Warto jednak podkreślić, że niekorzystne zjawiska, takie jak galopująca inflacja, spadek konsumpcji i inwestycji występowały jeszcze przed rosyjską inwazją. Efekt odbicia po kryzysie koronawirusa całkowicie wygasł i dzieje się tak w czasie, gdy wiele krajów nie odzyskało nawet jeszcze poziomów sprzed pandemii, jak ma to np. miejsce w przypadku Hiszpanii.

Innymi słowy: choć europejska gospodarka stosunkowo szybko odrobiła dwie trzecie spadku spowodowanego pandemią, to odpracowanie pozostałej jednej trzeciej zapowiada się nieco trudniej (mimo zniesienia ograniczeń pandemicznych). Inflacja pochłonęła oszczędności zgromadzone podczas kryzysu, zmniejszając potencjalny wzrost konsumpcji i spadające marże zysku europejskich przedsiębiorstw, zaś obecna sytuacja geopolityczna i związana z nią niepewność znacząco osłabiły inwestycje.

Dane liczbowe

W ostatnim miesiącu europejska gospodarka zwolniła o 0,2 pkt, osiągając wynik 100,09 pkt (wartość wskaźnika CLI poniżej 100 pkt oznacza spadek koniunktury), podczas gdy Stany Zjednoczone zyskały 0,07 pkt, uzyskując finalnie 100,15 pkt. W przypadku amerykańskiej gospodarki jest to trzeci miesiąc z rzędu na zwyżce, z szóstym co do wielkości wzrostem w całej OECD. Chociaż wartości wskaźnika dla USA i Europy są zbliżone, to ekonomiści zwracają uwagę na trend, który w przypadku USA jest dodatni, zaś Europy ujemny.

Opublikowane dane pokazują na duże rozbieżności w obrębie Starego Kontynentu. Niewielki wzrost zanotowały Czechy, Słowacja, Słowenia i Portugalia, podczas gdy silny spadek, dochodzący do 0,44 pkt zaliczyła Finlandia, Estonia czy Szwecja – co prawdopodobnie wynika z bliskości Rosji.

Wśród dużych europejskich krajów wystąpił ogólny spadek koniunktury. Francja, która straciła 0,2 pkt osiągnęła wynik poniżej poziomu ekspansji, tj. 99,11 pkt. Wśród gospodarek, które straciły wymienić należy także Hiszpanię, Niemcy i Włochy, które osiągnęły wynik progowy, wynoszący lekko powyżej 100 pkt.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów drastyczne metody walki z covidem negatywnie wpłynęły również na gospodarkę chińską, dla której wskaźnik wyprzedzający wyniósł 99,39 pkt. Choć kraj ten nie jest częścią OECD, instytucja ta tworzy pewne statystyki dotyczące azjatyckiego giganta, ze względu na jego dużą wagę w światowej gospodarce.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA