fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaKrajSprzedano miliard butelek piwa mniej!

Sprzedano miliard butelek piwa mniej!

W 2021 r. branża piwowarska zanotowała największy od 10 lat spadek wolumenowy i pierwszy od 2017 r. spadek wartościowy rynku piwa.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, od kilku lat problemem jest inflacja i olbrzymia presja rosnących kosztów – energii, opakowań, surowców i pracy. Po drugie, rosnąca akcyza. Od 2020 r. były już dwie 10-proc. podwyżki podatku akcyzowego, a kolejne coroczne 5-proc. podwyżki akcyzy będą miały miejsce aż do 2027 r. Po trzecie, nastąpił spadek sprzedaży piwa z powodu lockdownów, gdyż pozamykano gastronomię i odwoływano różnego typu wydarzenia.

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2020 r. konsumpcja piwa w Polsce osiągnęła poziom 93,6 litra na jednego mieszkańca, czyli wartość najniższą od 10 lat. Z kolei NielsenIQ podaje, że w 2021 r. wolumen piwa skurczył się o ponad 4 proc. Względem rekordowego 2018 r. ta zmiana jest jeszcze większa i wyniosła 1 mld sprzedanych butelek piwa mniej!

Tymczasem piwo to źródło utrzymania dla wielu innych branż, w tym w znacznej mierze oparty jest na nim będący w trudnej sytuacji handel tradycyjny – zauważa portal swiatrolnika.info.

– W tych okolicznościach rząd powinien przynajmniej zapewnić nam stabilne warunki prowadzenia biznesu i wycofać się z planów dalszego podwyższania akcyzy o 5 proc. Należy powiedzieć jasno: rynek piwowarski, dający zatrudnienie ponad 100 tysiącom osób jest w potrzasku inflacyjno-akcyzowym i oczekuje wsparcia – mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA

Czy prezes NBP powinien stanąć przed sądem?

Większość Polaków uważa, że prof. Adam Glapiński, który przewodzi Narodowemu Banku Polskiemu, powinien stanąć przed sądem.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja wzywa UE do przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników

Politycy Konfederacji wraz z przedstawicielami przewoźników protestujących na granicy spotkali się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, aby wyrazić swoje stanowisko wobec obecnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Traktują nas jak trzeci świat

Czy niemiecka firma, wykorzystując swoją niemal monopolistyczną pozycję na rynku usług transportowych, niezgodnie z prawem dyskryminuje Polaka poprzez nieudzielenie mu dostępu do tego rynku?
6 MIN CZYTANIA