fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumStanowisko Zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa wobec tarczy antykryzysowej

Stanowisko Zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa wobec tarczy antykryzysowej

Sejm przyjął pakiet rozwiązań antykryzysowych. Dokument ten ewoluował i w wersji przyjętej przez posłów w dn. 28.03.2020 r. zawiera szereg dobrych i potrzebnych rozwiązań.

Warto docenić wsparcie państwa dla przedsiębiorców chcących zachować miejsca pracy. Otrzymają oni dopłaty w wysokości do 40 procent przeciętnego wynagrodzenia. Wiele firm skorzysta ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS. Chodzi tu o samozatrudnionych z przychodem nieprzekraczającym 300 procent przeciętnego wynagrodzenia oraz o podmioty zatrudniające do 9 pracowników. To cenne wsparcie osłonowe na tak niepewne czasy.

Pod obecnymi rządami wyraźnie zmalał dług publiczny. Obecnie wynosi on wyraźnie poniżej 50 procent w relacji do PKB. Agencja Fitch utrzymała wysoki inwestycyjny rating naszego kraju pomimo wartego ponad 200 mld zł pakietu antykryzysowego. Mamy wart kilkaset miliardów złotych zapas potencjalnych wydatków, które Polska może ponieść, nie przekraczając konstytucyjnego progu PKB. To swoistą kamizelka ratunkowa, która chroni nas przed zatonięciem. Nasz kraj stać na zdecydowana reakcję fiskalną w obliczu kryzysu. Ewentualne zwiększenie zadłużenia powinno odbywać się poprzez sprzedaż obligacji w walucie krajowej adresowanych do rezydentów czy polskich obywateli i instytucji finansowych. Dzięki temu zostanie zachowana korzystna struktura naszego zadłużenia.

W związku z przyjętym pakietem antykryzysowym warto zaproponować kilka uzupełnień. Chodzi o rozwiązania podatkowe wspierające płynność przedsiębiorstw oraz uruchamiające pomoc możliwie najszybciej. Proponujemy zatem, aby weryfikacja tego czy dany podmiot ma prawo do wsparcia, odbywała się poprzez oświadczenia. Te składane byłyby pod rygorem odpowiedzialności ponoszonej przez każdego przedsiębiorcę i weryfikowane w późniejszym okresie. Teraz liczy się czas. Jeśli ktoś poda nieprawdę, będzie musiał w przyszłości zwrócić nienależne świadczenia. Nie traćmy tak cennych dni na sprawdzanie licznych zaświadczeń. Oprzyjmy udzielanie pomocy na oświadczeniach, tak aby mogła być ona uruchamiana jak najszybciej.

Proponujemy także wprowadzenie 14-dniowego terminu na zwrot nadpłaconego podatku VAT. Postulujemy o natychmiastowe zawieszenie stosowania mechanizmu podzielonej płatności, przynajmniej do końca 2020 roku. Byłby to szybki zastrzyk gotówki dla przedsiębiorców. Dodatkowo należy także zawiesić, do końca 2020 roku, obowiązki płatnicze firm dotyczące podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste, a samorządom przyznać stosowane rekompensaty z budżetu centralnego. Powstałe w ten sposób zaległości państwo mogłoby odzyskiwać bezpośrednio od firm w ratach rozłożonych na kolejne 5 lat. To bardzo proste i łatwe do szybkiego wprowadzenia narzędzia radyklanie poprawiające płynność finansową naszych przedsiębiorstw i chroniące przed daleko posuniętymi zatorami płatniczymi, które w średniej i dłuższej perspektywie zablokują całkowicie obrót gospodarczy.

Postulujemy także, aby w okresie późniejszym wprowadzić do podatków dochodowych znaną z VAT metodę kasową dla tzw. małych podatników.

Liczymy, że propozycje te spotkają się z zainteresowaniem i poparciem. Wierzymy bowiem, że polski rząd podejmie dalsze, stosowne działania, aby skutecznie ratować polska gospodarkę i uchronić nas wszystkich przed kryzysem na niespodziewaną dotychczas skalę. Na szczęście mamy narzędzia, których racjonalne i precyzyjne użycie może zminimalizować i ograniczyć w czasie skutki ogarniającej światową i polską gospodarkę paniki i widma głębokiej recesji.

Z wyrazami szacunku

Piotr Hofman
Prezes Zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

Marek Kordas
Członek Zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA