fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumStrategiczne obszary bezpieczeństwa

Strategiczne obszary bezpieczeństwa

Powstanie narodowego koncernu multienergetycznego w zdecydowanym stopniu wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa kraju. ORLEN stał się podmiotem, który istotnie wpływa na rzeczywistość gospodarczą w Europie Środkowo-Wschodniej – przekonywał podczas Forum Wizja Rozwoju Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych PKN ORLEN.

Zmieniająca się sytuacja geopolityczna wymaga stałej gotowości do reagowania i umiejętności zarządzania kryzysowego w warunkach stabilnej sytuacji gospodarczej. W jaki sposób rozwijane są w Polsce obszary kluczowe dla bezpieczeństwa kraju? O tym rozmawiali uczestnicy debaty „Inwestycje w strategiczne obszary zapewniające bezpieczeństwo kraju” podczas tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W dyskusji wziął udział m.in. Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych PKN ORLEN.

Ambitny cel

Obecność w debacie przedstawiciela największego polskiego koncernu multienergetycznego nie jest oczywiście przypadkowa. ORLEN konsekwentnie realizuje budowę dużego europejskiego podmiotu na rynku paliwowo-energetycznym, co przekłada się na zwiększanie potencjału polskiej gospodarki oraz możliwość realizowania autonomicznej polityki w obszarze bezpieczeństwa surowcowego.

– Przejęcie Energi, a z czasem fuzje z Lotosem i PGNiG były niezbędne z punktu widzenia powodzenia transformacji energetycznej Polski. Odchodzenie od węglowodorów na rzecz nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwórczych jest wysoce kapitałochłonne. W procesie transformacji energetycznej potrzeba znaczących nakładów finansowych na inwestycje, których pojedynczo te spółki mogłyby po prostu nie udźwignąć. Ani pod względem finansowym, ani logistycznym. Koszt transformacji energetycznej Polski szacowany jest obecnie na co najmniej dwa biliony złotych i są to cały czas ostrożne szacunki. Naszym celem jest stworzenie firmy o zdywersyfikowanej działalności, a jednocześnie na tyle silnej, by w pewnym momencie była w stanie stawiać własne warunki cenowe w negocjacjach z zagranicznymi partnerami – zaznaczył Jan Szewczak.

Europejski top

Wiceprezes ORLENU podkreślił, że koncern po fuzjach awansował do grona 150 największych firm świata i do dziesiątki największych firm petrochemicznych w Europie. Do budżetu państwa ORLEN wpłaca co roku 40 mld zł. W tym roku koncern szacuje przychody rzędu 450–500 mld zł.

– To gigantyczne kwoty. Udowodniliśmy, że dzięki ambicjom i kompetencjom oraz działaniem zgodnie z polską racją stanu możemy stać się istotnym partnerem dla największych globalnych graczy, takich jak Saudi Aramco – zaznaczył Jan Szewczak.

Inwestycje w logistykę

Podczas dyskusji poruszony został również wątek budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, o którym opowiadał wiceminister infrastruktury Marcin Horała. – Tym, co w poważny sposób decyduje o pozycji danego państwa na arenie międzynarodowej w wymiarze gospodarczym, jest również istnienie kluczowego portu komunikacyjnego w danym kraju. Własny port lotniczy sprzyja zabezpieczeniu dostaw „do” i „z” Polski. I to bez potrzeby i konieczności pytania kogokolwiek o jakiekolwiek zgody, bo uzależnianie naszego handlu od innych, także kontrola nad nim, przechodzą w tej sytuacji wyłącznie w ręce polskie. CPK to także bezpieczeństwo obrotów handlowych oraz, co za tym idzie, bezpieczeństwo całej polskiej gospodarki – przekonywał pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

Ważnym elementem bezpieczeństwa gospodarczego Polski jest nie tylko kontrolowany przez Polskę ruch lotniczy, ale także bezpieczeństwo transportu kolejowego, który także ma strategiczne i krytyczne dla kraju znaczenie.

W planach NATO

–  Obecnie kolej stoi przed wyzwaniami dalszej modernizacji dworców oraz bardzo kapitałochłonnej przebudowy swojej infrastruktury, czyli m.in. bocznic, trakcji zasilających, terminali przeładunkowych, uwzględniających też kwestie obronne itp. –  mówił Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych.

Kolejowe plany wpisują się nieodłącznie w projekt CPK. Budowa właściwej sieci kolejowej, mającej nowe liczne połączenia, może służyć nie tylko przedsiębiorcom, ale została także wpisana w plany NATO dotyczące tzw. wschodniej flanki Paktu.

Materiał powstał we współpracy z PKN ORLEN

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA