fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseStraty po przyjęciu euro

Straty po przyjęciu euro

Z analizy sztabu Konfederacji wynika, że większość państw strefy euro straciła na dołączeniu do unii monetarnej. Konfederacja uważa, że wyzbycie się złotego na rzecz euro nie leży w naszym interesie.

Od lat europejscy decydenci oraz wspierający ich publicyści próbują przekonać opinię publiczną do wspólnej waluty. Nie idą za tym jednak argumenty ekonomiczne, a jedynie polityczne i ideologiczne – uważa sztab Konfederacji.

Wzmocnienie Niemców

Ekonomiści nie są zgodni w sprawie dołączenia Polski do strefy euro. Większość argumentów za przyjęciem eurowaluty to argumenty stricte polityczne, dotyczące zacieśniania integracji Unii Europejskiej oraz likwidacji państw narodowych. To postulaty eurokratów i ich popleczników. Argumentów ekonomicznych przeciwko eurowalucie znajdziemy jednak całe mnóstwo. Według badania Centres for European Policy Network z 2019 r. tylko Niemcy i Holandia zyskały na utworzeniu unii walutowej. Wszystkie inne państwa (łącznie z dużymi gospodarkami, jak Francja i Włochy) odnotowały straty w wyniku decyzji o dołączeniu do strefy euro. Obszar strefy euro stał się miejscem niestabilnym, a wiele gospodarek, zwłaszcza południa Europy, utraciło konkurencyjność, co tylko wzmocniło pozycję Niemiec w Europie.

Złe doświadczenia

Strefa euro nie ma przyszłości przede wszystkim ze względu na odrębne interesy poszczególnych państw Unii. Widać to było w momencie wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz jej reperkusjach gospodarczych w Europie Wschodniej. Mieszkańcy państw bałtyckich zmagali się z rekordowymi wzrostami cen, a wskaźnik inflacji przez wiele miesięcy wynosił powyżej 20 proc. Rekord padł w sierpniu 2022 r. w Estonii – 24,8 proc. W normalnych warunkach banki centralne w celu zwalczania inflacji podnoszą stopy procentowe. Jednak Litwa, Łotwa i Estonia jako państwa strefy euro nie miały na to wpływu, a Europejski Bank Centralny z siedzibą we Frankfurcie utrzymywał stopy na poziomie ujemnym, tylko wzmagając problemy państw Europy Wschodniej – przypomina sztab Konfederacji.

Doświadczenia Litwinów, Słowaków czy Chorwatów wskazują, że przyjęcie eurowaluty zawsze wiąże się z zauważalnym wzrostem cen i spadkiem siły nabywczej zwykłych obywateli. Dlatego Konfederacja nie zgadza się na ograniczanie suwerenności Polski oraz dobrostanu Polaków.

Źródło: Sztab Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA