fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaInnowacjeSukces polskich studentów, ich łazik najlepszy

Sukces polskich studentów, ich łazik najlepszy

Zespół AGH Space Systems, reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, okazał się najlepszy w klasyfikacji generalnej międzynarodowych zawodów International Rover Challenge 2023 w Indiach, pokonując w finale 17 drużyn z całego świata.

Rozgrywane w Azji International Rover Challenge to jedne z największych na świecie studenckich zawodów łazików planetarnych i konkursów robotyki kosmicznej. IRC India należą do znanej serii międzynarodowych zawodów robotycznych Rover Challenge, ale ich przebieg różni się od konkursów odbywających się na pozostałych kontynentach.

Aby w pełni sprostać misjom przygotowanym przez organizatorów trzeba było znacząco zmodyfikować łazik i dostosować jego możliwości do wymagających zadań. Studenci z AGH zaimplementowali sieci neuronowe i system mapowania obszaru w 3D, dostosowali kształt chwytaka do przenoszenia poszczególnych przedmiotów i zbierania próbek gleby, a także w pełni przebudowali laboratorium pokładowe.

Pierwszą z serii konkurencji była Astrobiology Expedition. Zadanie polegało na zbadaniu kilku miejsc, pobraniu próbek gleby do późniejszej analizy i sprawdzeniu, czy znajdują się w nich formy życia. Kolejna konkurencja to Instrument Deployment and Maintenance Operation. Operatorzy, posługując się wyłącznie obrazem z kamer umieszczonych na chwytaku i masztach łazika, musieli za pomocą manipulatora obsłużyć specjalistyczny panel operatorski, a także umieścić obiekt w wyznaczonym miejscu. Następnie sterując łazikiem przeszukali teren symulujący powierzchnię Marsa i precyzyjnie ułożyli odnalezione przedmioty we wskazanych przez sędziów miejscach.

Na studentów czekała także konkurencja Autonomous Expedition. Polegała na autonomicznym przejeździe łazika po nieznanym wcześniej terenie, gdzie jedynym drogowskazem były czarne strzałki. Korzystający z kamer pokładowych i aplikacji wizualizującej stan łazika operatorzy musieli także poprowadzić go tak, aby znalazł on ukryte w terenie trzy przedmioty, sfotografował je, a następnie – używając chwytaka – dostarczył je we wskazane przez sędziów miejsca.

Zespół powtórzył sukces z 2020 r., kiedy to po raz pierwszy wygrał zawody IRC w Indiach. Zawody International Rover Challenge odbyły się w Bangalor.

makeway.pl

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA