Zespół AGH Space Systems, reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, okazał się najlepszy w klasyfikacji generalnej międzynarodowych zawodów International Rover Challenge 2023 w Indiach, pokonując w finale 17 drużyn z całego świata.

Wikilmages/Pixabay

Rozgrywane w Azji International Rover Challenge to jedne z największych na świecie studenckich zawodów łazików planetarnych i konkursów robotyki kosmicznej. IRC India należą do znanej serii międzynarodowych zawodów robotycznych Rover Challenge, ale ich przebieg różni się od konkursów odbywających się na pozostałych kontynentach.

Aby w pełni sprostać misjom przygotowanym przez organizatorów trzeba było znacząco zmodyfikować łazik i dostosować jego możliwości do wymagających zadań. Studenci z AGH zaimplementowali sieci neuronowe i system mapowania obszaru w 3D, dostosowali kształt chwytaka do przenoszenia poszczególnych przedmiotów i zbierania próbek gleby, a także w pełni przebudowali laboratorium pokładowe.

Pierwszą z serii konkurencji była Astrobiology Expedition. Zadanie polegało na zbadaniu kilku miejsc, pobraniu próbek gleby do późniejszej analizy i sprawdzeniu, czy znajdują się w nich formy życia. Kolejna konkurencja to Instrument Deployment and Maintenance Operation. Operatorzy, posługując się wyłącznie obrazem z kamer umieszczonych na chwytaku i masztach łazika, musieli za pomocą manipulatora obsłużyć specjalistyczny panel operatorski, a także umieścić obiekt w wyznaczonym miejscu. Następnie sterując łazikiem przeszukali teren symulujący powierzchnię Marsa i precyzyjnie ułożyli odnalezione przedmioty we wskazanych przez sędziów miejscach.

Na studentów czekała także konkurencja Autonomous Expedition. Polegała na autonomicznym przejeździe łazika po nieznanym wcześniej terenie, gdzie jedynym drogowskazem były czarne strzałki. Korzystający z kamer pokładowych i aplikacji wizualizującej stan łazika operatorzy musieli także poprowadzić go tak, aby znalazł on ukryte w terenie trzy przedmioty, sfotografował je, a następnie – używając chwytaka – dostarczył je we wskazane przez sędziów miejsca.

Zespół powtórzył sukces z 2020 r., kiedy to po raz pierwszy wygrał zawody IRC w Indiach. Zawody International Rover Challenge odbyły się w Bangalor.

makeway.pl

Poprzedni artykułSzwajcarzy nie chcą rezygnować z gotówki
Następny artykułDlaczego Google może stracić swoją pozycję