fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeŚwiatowy lider produkcji „inteligentnych chipów” z nowymi produktami

Światowy lider produkcji „inteligentnych chipów” z nowymi produktami

Nvidia, światowy lider w produkcji „inteligentnych chipów”, zaprezentowała swój najnowszy produkt – chipa B200 Blackwell, który według firmy może wykonywać niektóre zadania 30 razy szybciej niż jego poprzednik.

Nvidia ma 80 proc. udziału w rynku chipów AI i ma nadzieję umocnić swoją dominację. Przedsiębiorstwo jest trzecią najcenniejszą firmą w USA, zaraz za Microsoftem i Apple. W ciągu ostatniego roku akcje spółki wzrosły o 240 proc., a wartość rynkowa osiągnęła w zeszłym miesiącu 2 biliony dolarów.

Nvidia planuje, że jej główni klienci, w tym Amazon, Google, Microsoft i OpenAI, będą używać nowego flagowego chipa firmy w usługach przetwarzania w chmurze i we własnych ofertach AI.

Chipy do robotów i samochodów

Główny dyrektor firmy Jensen Huang na corocznej konferencji programistów szczegółowo przedstawił nowe plany. Obejmują one m.in. nową linię chipów do samochodów, które będą mogły uruchamiać chatboty wewnątrz pojazdu. Firma podała, że będą z nich korzystać chińscy producenci pojazdów elektrycznych – BYD i Xpeng.

Huang przedstawił także nową serię chipów do tworzenia humanoidalnych robotów, zapraszając kilka robotów, aby dołączyły do niego na scenie.

Założona w 1993 roku firma Nvidia była pierwotnie znana z produkcji chipów komputerowych przetwarzających grafikę, szczególnie w grach komputerowych. Na długo przed rewolucją sztucznej inteligencji zaczęła dodawać do swoich chipów funkcje, które według niej pomagają w uczeniu maszynowym, co było inwestycją, która pomogła jej zdobyć udział w rynku.

Obecnie jest postrzegana jako kluczowa firma, którą warto obserwować, aby zobaczyć, jak szybko technologia oparta na sztucznej inteligencji rozprzestrzenia się w świecie biznesu. Ale rośnie konkurencja ze strony rywali, takich jak AMD i Intel.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA