fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaArchiwumSystem BDO nie jest gotowy, jadnak wchodzi w życie

System BDO nie jest gotowy, jadnak wchodzi w życie

Celem BDO jest uszczelnienie rynku odpadów. Każdy podmiot wytwarzający, transportujący lub przetwarzający śmieci, będzie zobligowany do wprowadzania danych o odpadach do elektronicznego systemu.

Pierwszym krokiem jest rejestracja w BDO.

Urzędy marszałkowskie mają trudności z rejestracją wniosków. Jedną z przyczyn jest ich masowy napływ. Prędzej czy później jednak sobie z nimi poradzą. Na ich rozpatrywanie mają 30 dni od złożenia. Natomiast, jak informuje Robert Kapuściński z DarSoft.pl, dużo większym problemem jest niedopracowanie systemu BDO. Jest on pełen błędów merytorycznych, nie wszystkie branże są w stanie prowadzić w nim ewidencję lub robić to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Opinię tą podziela Karol Wójcik ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Twierdzi on, że branża potrzebuje kilku dodatkowych miesięcy na przygotowania.

Zarówno te, jak i wiele innych uwag przedstawiciele przedsiębiorców zgłaszali podczas dwóch posiedzeń komisji sejmowych, których uczestnikiem był wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. W jego opinii jednak moduły systemu BDO są gotowe, by od 1 stycznia można było prowadzić elektroniczną ewidencję.

Branża odpadowa i przedsiębiorcy będą zatem musieli liczyć na przychylność inspektorów ochrony środowiska i czekać na zapowiadany przez Annę Paluch, posłankę PiS, projekt nowelizujący ustawę o odpadach. Ma on umożliwić prowadzenie papierowej ewidencji jeszcze przez pół roku. Pierwsze posiedzenie Sejmu w 2020 r. zaplanowane jest na 8 i 9 stycznia.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/DziennikGazetaPrawna

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA