fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaSystem kaucyjny zmniejszy liczbę butelek zwrotnych

System kaucyjny zmniejszy liczbę butelek zwrotnych

Sejm odrzucił trzy poprawki Senatu do ustawy o systemie kaucyjnym opakowań, co doprowadzi do poważnych problemów polską branżę producentów piwa.

Za odrzuceniem poprawek, które wprowadzały racjonalne rozwiązania w chaosie niedopracowanej ustawy głosowali przede wszystkim posłowie PiS. Za przyjęciem poprawek opowiedzieli się posłowie KO, Konfederacji, Lewicy i Koalicji Polskiej.

Kaucja od butelek i puszek

To ustawa, która ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że system kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r., na co naciskało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nowelizacja ustawy przewiduje, że do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 l, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowych puszek o pojemności do 1 l doliczona zostanie kaucja. Zgodnie z projektem rozporządzenia ma ona wynieść 0,5 zł. Kaucja ma być zwracana w momencie oddawania opakowań w sklepie bez konieczności pokazania paragonu.

Absurdy urzędnicze

System kaucyjny mają tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Jeśli nie utworzą systemu lub nie osiągną wymaganych poziomów zbierania opakowań, będą musieli zapłacić karę finansową. Tymczasem przemysł browarniczy w ciągu całego procesu legislacyjnego ostrzegał, że nie da się w tak krótkim czasie zorganizować systemu kaucyjnego zgodnego z ustawą. Ten aktualny, dobrze funkcjonujący z kolei stanie się nieważny, bo wprowadzony na zasadach rynkowych, a nie zgodnie z biurokratycznym widzimisię polityków z Brukseli i Warszawy. W rezultacie, aby nie płacić kar, browary będą musiały sprzedawać butelki szklane jako opakowania jednorazowego użytku, co negatywnie wpłynie na środowisko naturalne.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA