fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEkologiaSystem kaucyjny zmniejszy liczbę butelek zwrotnych

System kaucyjny zmniejszy liczbę butelek zwrotnych

Sejm odrzucił trzy poprawki Senatu do ustawy o systemie kaucyjnym opakowań, co doprowadzi do poważnych problemów polską branżę producentów piwa.

Za odrzuceniem poprawek, które wprowadzały racjonalne rozwiązania w chaosie niedopracowanej ustawy głosowali przede wszystkim posłowie PiS. Za przyjęciem poprawek opowiedzieli się posłowie KO, Konfederacji, Lewicy i Koalicji Polskiej.

Kaucja od butelek i puszek

To ustawa, która ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że system kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r., na co naciskało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nowelizacja ustawy przewiduje, że do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 l, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowych puszek o pojemności do 1 l doliczona zostanie kaucja. Zgodnie z projektem rozporządzenia ma ona wynieść 0,5 zł. Kaucja ma być zwracana w momencie oddawania opakowań w sklepie bez konieczności pokazania paragonu.

Absurdy urzędnicze

System kaucyjny mają tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Jeśli nie utworzą systemu lub nie osiągną wymaganych poziomów zbierania opakowań, będą musieli zapłacić karę finansową. Tymczasem przemysł browarniczy w ciągu całego procesu legislacyjnego ostrzegał, że nie da się w tak krótkim czasie zorganizować systemu kaucyjnego zgodnego z ustawą. Ten aktualny, dobrze funkcjonujący z kolei stanie się nieważny, bo wprowadzony na zasadach rynkowych, a nie zgodnie z biurokratycznym widzimisię polityków z Brukseli i Warszawy. W rezultacie, aby nie płacić kar, browary będą musiały sprzedawać butelki szklane jako opakowania jednorazowego użytku, co negatywnie wpłynie na środowisko naturalne.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA