fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja i roboty zdominują biznes w najbliższych latach

Sztuczna inteligencja i roboty zdominują biznes w najbliższych latach

Rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji oraz automatyzacja procesów będą najważniejszymi elementami transformacji firm w najbliższych latach.

Raport na temat wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy opublikowało Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), które jest znane głównie z organizacji dorocznego spotkania w szwajcarskim Davos.

Organizacja przeprowadziła ankietę w 803 firmach zatrudniających ponad 11,3 miliona pracowników z 27 branż, które działają w 45 państwach całego świata.

85 proc. ze zbadanych przedsiębiorstw zamierza w najbliższych pięciu latach wprowadzić lub rozszerzyć w swoich procesach nowoczesne technologie. Innymi ważnymi czynnikami, które odbiją się na funkcjonowaniu biznesu będzie wdrożenie standardów środowiskowych, społecznych i zarządczych (ESG).

75 proc. ankietowanych firm zapowiada, że w swojej działalności będzie wykorzystywać systemy sztucznej inteligencji. Taki sam odsetek przedsiębiorstw będzie inwestować w rozwój handlu elektronicznego.

Do 2027 roku ma też ulec gwałtownemu wzrostowi automatyzacja procesów. O ile obecnie 34 proc. działań wewnątrz badanych organizacji wykonują maszyny i roboty, to za pięć lat odsetek ten ma wzrosnąć do 47 proc.

weforum.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA

Wietnam znów będzie amerykańskim przyczółkiem w Azji?

Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Wietnamie nastąpiło podniesienie stopnia relacji dyplomatycznych między obydwoma państwami oraz zapowiedź pogłębienia wzajemnej współpracy gospodarczej.
< 1 MIN CZYTANIA