fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja pomoże energii odnawialnej?

Sztuczna inteligencja pomoże energii odnawialnej?

W Polsce zawarto porozumienie w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w wykorzystaniu technologii energetyki odnawialnej i wodorowej.

NASK i Instytut Energetyki zawarły porozumienie o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i wykorzystania technik sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym – poinformował NASK. Podpisano już list intencyjny w tej sprawie.

Sygnatariuszami listu są dyrektor NASK Wojciech Pawlak i dyrektor Instytutu Energetyki prof. Jakub Kupecki. Celem współpracy jest przygotowanie techniczne i proceduralne podmiotów sektora energetycznego do identyfikowania cyberzagrożeń, wdrażania właściwych zabezpieczeń oraz obsługi i zgłaszania incydentów przy uwzględnieniu wymagań dyrektywy NIS2.

Obydwa instytuty będą wspierać się także w tworzeniu lub modyfikacji polityki cyberbezpieczeństwa, szkoleniach i audytach bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz wprowadzaniu odpowiednich rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo polskiej energetyki na poziomie aktualnych wymagań

– wyjaśniono w komunikacie NASK.

Sztuczna inteligencja ma też pomagać optymalizować konfigurację i pracę systemów energetycznych bazujących na technologiach wodorowych oraz technologiach OZE. Jednocześnie zapowiedziano, że prowadzone mają być prace badawcze podnoszące niezawodność obiektów zapewniających dystrybucję energii elektrycznej w sytuacjach awaryjnych. Realizowane projekty badawczo-rozwojowe mają uwzględniać nie tylko potrzeby transformacji polskiego sektora energetycznego, ale też cele pakietu regulacji klimatycznych UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Myślimy o stosowaniu rozwiązań opartych na algorytmach sztucznej inteligencji

– powiedział dyrektor NASK Wojciech Pawlak.

NASK to państwowy instytut badawczy, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa.

Źródło: NASK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA