NASK i Instytut Energetyki zawarły porozumienie o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i wykorzystania technik sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym – poinformował NASK. Podpisano już list intencyjny w tej sprawie.
Sygnatariuszami listu są dyrektor NASK Wojciech Pawlak i dyrektor Instytutu Energetyki prof. Jakub Kupecki. Celem współpracy jest przygotowanie techniczne i proceduralne podmiotów sektora energetycznego do identyfikowania cyberzagrożeń, wdrażania właściwych zabezpieczeń oraz obsługi i zgłaszania incydentów przy uwzględnieniu wymagań dyrektywy NIS2.
Obydwa instytuty będą wspierać się także w tworzeniu lub modyfikacji polityki cyberbezpieczeństwa, szkoleniach i audytach bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz wprowadzaniu odpowiednich rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo polskiej energetyki na poziomie aktualnych wymagań
– wyjaśniono w komunikacie NASK.
Sztuczna inteligencja ma też pomagać optymalizować konfigurację i pracę systemów energetycznych bazujących na technologiach wodorowych oraz technologiach OZE. Jednocześnie zapowiedziano, że prowadzone mają być prace badawcze podnoszące niezawodność obiektów zapewniających dystrybucję energii elektrycznej w sytuacjach awaryjnych. Realizowane projekty badawczo-rozwojowe mają uwzględniać nie tylko potrzeby transformacji polskiego sektora energetycznego, ale też cele pakietu regulacji klimatycznych UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Myślimy o stosowaniu rozwiązań opartych na algorytmach sztucznej inteligencji
– powiedział dyrektor NASK Wojciech Pawlak.
NASK to państwowy instytut badawczy, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa.