fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKultura„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.


Jeśli chcecie Państwo poznać źródła sztuki hiszpańskiej i interesuje Was związek sztuki z mistyką, to zapraszamy na to spotkanie – bez wątpienia spotkanie dla koneserów piękna i tajemnic. Ks. prof. Andrzej Witko zabierze czytelnika – i zarazem widza – swoich książek-albumów w świat niezwykły, bo w czasy, gdy w Sewilli (XVII i XVIII w.) żyli i tworzyli niezwykli artyści.

Ówcześni malarze starali się objaśniać świat (także duchowy) i nierzadko ukrywali w swoich dziełach dodatkowe, bardzo głębokie przesłania. Powstawały przepełnione symboliką wspaniałe obrazy, wobec których człowiek nie potrafił przejść obojętnie i które na długo w nim zostawały. Co więcej – zdawał sobie sprawę z tego, że ma przed sobą zagadkę, którą bardzo chciałby rozwikłać. Przez kolejne kilka wieków tak na prawdę nic się nie zmieniło – dziś także, kontemplując te obrazy stajemy oko w oko z mistyką i przesłaniem, które staramy się odczytać.

W najnowszym, monumentalnym (i pięknie wydanym) dziele „Sztuka i wiara” autorstwa kapłana i cenionego znawcy sztuki sakralnej ks. prof. Andrzeja Witko (autor m.in. „Cudu w Sewilli”) omówione są dzieła dwunastu niezwykłych malarzy tworzących w XVII i XVIII stuleciu w Sewilli, m.in. Francisca Pacheca, Alonsa Vazqueza, Francisca de Zurbarána, Bartolomé Estebana Murilla, czy Matlasa Arteagi. Odkrywają one ekscytujący świat idei: mądrości, świętości, pokory, prostoty, kapłaństwa, miłosierdzia, śmierci, Eucharystii, Niepokalanego Poczęcia. Wskazują też, jak w ówczesnej epoce sztuka służyła wierze.

„Sztuka i wiara”, która będzie kanwą spotkania, w znakomity sposób oddaje artystyczny i duchowy klimat ówczesnej Hiszpanii pokazany przez pryzmat Sewilli, która była najbogatszym i najludniejszym miastem tamtego czasu. Jak mówi autor: „Sewilla (…) jest cudownym miastem. W nim życie płynie własnym rytmem pomiędzy kościołami a barami, które, jak z przekonaniem twierdzą sami sewilczycy, znajdują się przy każdej ulicy. W labiryncie ulic raz po raz można spotkać wcale niespieszące się elegancko ubrane damy z peinetami ukrytymi pod mantylami, mężczyzn w smokingach, kapłanów w koloratkach czy zakonnice w ciężkich habitach”. Czy warto choć na kilka godzin przenieść się do XVII i XVIII-wiecznej Sewilli? Przekonajcie się Państwo sami.

Na spotkanie zaprasza dr Beatriz Hernanz Angulo, dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie oraz Wydawnictwo AA – wydawca Sztuki i wiary”.

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD]

Z ks. Zbigniewem Pytlem, autorem albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, rozmawiamy o jego twórczości oraz promowaniu literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr.
4 MIN CZYTANIA

Czym festiwal Millenium filmów dokumentalnych zaskoczy nas w tym roku?

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. W tym roku wraz z twórcami i bohaterami poszczególnych dokumentów obchodzimy jego 21. edycję. Festiwal trwa od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji to „W relacji ze światem”. Tak uniwersalny temat pozwala na pokazanie szerokiego wachlarzu filmów dokumentalnych.
3 MIN CZYTANIA

„Challengers” i tenisowe szaleństwo na całym globie

Do kin wszedł nowy, uważany za przebój tego roku, film „Challengers”. Obsadzona w roli głównej Zendaya promowała produkcję od marca, paradując w tenisowych strojach. To właśnie ta dyscyplina jest głównym tematem filmu. Czy opowieść o rakietach i piłkach jest na tyle dobra, aby tenis utrzymał się w mainstreamie?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni bohaterskiej walki w liczbach

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie – największe zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi w Europie. Na słabo uzbrojonych powstańców Niemcy wysłali ponad 50 tys. świetnie wyposażonych żołnierzy Wermachtu, SS i jednostek kolaborujących. Danina krwi naszych przodków pragnących niepodległości i barbarzyństwo Niemców ciągle przyprawiają o dreszcze.
5 MIN CZYTANIA

Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD]

Z ks. Zbigniewem Pytlem, autorem albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, rozmawiamy o jego twórczości oraz promowaniu literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr.
4 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA