fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKultura„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.


Jeśli chcecie Państwo poznać źródła sztuki hiszpańskiej i interesuje Was związek sztuki z mistyką, to zapraszamy na to spotkanie – bez wątpienia spotkanie dla koneserów piękna i tajemnic. Ks. prof. Andrzej Witko zabierze czytelnika – i zarazem widza – swoich książek-albumów w świat niezwykły, bo w czasy, gdy w Sewilli (XVII i XVIII w.) żyli i tworzyli niezwykli artyści.

Ówcześni malarze starali się objaśniać świat (także duchowy) i nierzadko ukrywali w swoich dziełach dodatkowe, bardzo głębokie przesłania. Powstawały przepełnione symboliką wspaniałe obrazy, wobec których człowiek nie potrafił przejść obojętnie i które na długo w nim zostawały. Co więcej – zdawał sobie sprawę z tego, że ma przed sobą zagadkę, którą bardzo chciałby rozwikłać. Przez kolejne kilka wieków tak na prawdę nic się nie zmieniło – dziś także, kontemplując te obrazy stajemy oko w oko z mistyką i przesłaniem, które staramy się odczytać.

W najnowszym, monumentalnym (i pięknie wydanym) dziele „Sztuka i wiara” autorstwa kapłana i cenionego znawcy sztuki sakralnej ks. prof. Andrzeja Witko (autor m.in. „Cudu w Sewilli”) omówione są dzieła dwunastu niezwykłych malarzy tworzących w XVII i XVIII stuleciu w Sewilli, m.in. Francisca Pacheca, Alonsa Vazqueza, Francisca de Zurbarána, Bartolomé Estebana Murilla, czy Matlasa Arteagi. Odkrywają one ekscytujący świat idei: mądrości, świętości, pokory, prostoty, kapłaństwa, miłosierdzia, śmierci, Eucharystii, Niepokalanego Poczęcia. Wskazują też, jak w ówczesnej epoce sztuka służyła wierze.

„Sztuka i wiara”, która będzie kanwą spotkania, w znakomity sposób oddaje artystyczny i duchowy klimat ówczesnej Hiszpanii pokazany przez pryzmat Sewilli, która była najbogatszym i najludniejszym miastem tamtego czasu. Jak mówi autor: „Sewilla (…) jest cudownym miastem. W nim życie płynie własnym rytmem pomiędzy kościołami a barami, które, jak z przekonaniem twierdzą sami sewilczycy, znajdują się przy każdej ulicy. W labiryncie ulic raz po raz można spotkać wcale niespieszące się elegancko ubrane damy z peinetami ukrytymi pod mantylami, mężczyzn w smokingach, kapłanów w koloratkach czy zakonnice w ciężkich habitach”. Czy warto choć na kilka godzin przenieść się do XVII i XVIII-wiecznej Sewilli? Przekonajcie się Państwo sami.

Na spotkanie zaprasza dr Beatriz Hernanz Angulo, dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie oraz Wydawnictwo AA – wydawca Sztuki i wiary”.

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA

„Kobieta z…”. Andrzej czy Aniela?

Film „Kobieta z…” jest pionierski na polskim rynku. Nikt nad Wisłą nie stworzył wcześniej obrazu tak szczegółowo opisującego historię osoby nieheteronormatywnej. Czy Małgorzata Szumowska i Michał Englert zrobili to umiejętnie?
2 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA