Jeśli chcecie Państwo poznać źródła sztuki hiszpańskiej i interesuje Was związek sztuki z mistyką, to zapraszamy na to spotkanie – bez wątpienia spotkanie dla koneserów piękna i tajemnic. Ks. prof. Andrzej Witko zabierze czytelnika – i zarazem widza – swoich książek-albumów w świat niezwykły, bo w czasy, gdy w Sewilli (XVII i XVIII w.) żyli i tworzyli niezwykli artyści.
Ówcześni malarze starali się objaśniać świat (także duchowy) i nierzadko ukrywali w swoich dziełach dodatkowe, bardzo głębokie przesłania. Powstawały przepełnione symboliką wspaniałe obrazy, wobec których człowiek nie potrafił przejść obojętnie i które na długo w nim zostawały. Co więcej – zdawał sobie sprawę z tego, że ma przed sobą zagadkę, którą bardzo chciałby rozwikłać. Przez kolejne kilka wieków tak na prawdę nic się nie zmieniło – dziś także, kontemplując te obrazy stajemy oko w oko z mistyką i przesłaniem, które staramy się odczytać.
W najnowszym, monumentalnym (i pięknie wydanym) dziele „Sztuka i wiara” autorstwa kapłana i cenionego znawcy sztuki sakralnej ks. prof. Andrzeja Witko (autor m.in. „Cudu w Sewilli”) omówione są dzieła dwunastu niezwykłych malarzy tworzących w XVII i XVIII stuleciu w Sewilli, m.in. Francisca Pacheca, Alonsa Vazqueza, Francisca de Zurbarána, Bartolomé Estebana Murilla, czy Matlasa Arteagi. Odkrywają one ekscytujący świat idei: mądrości, świętości, pokory, prostoty, kapłaństwa, miłosierdzia, śmierci, Eucharystii, Niepokalanego Poczęcia. Wskazują też, jak w ówczesnej epoce sztuka służyła wierze.
„Sztuka i wiara”, która będzie kanwą spotkania, w znakomity sposób oddaje artystyczny i duchowy klimat ówczesnej Hiszpanii pokazany przez pryzmat Sewilli, która była najbogatszym i najludniejszym miastem tamtego czasu. Jak mówi autor: „Sewilla (…) jest cudownym miastem. W nim życie płynie własnym rytmem pomiędzy kościołami a barami, które, jak z przekonaniem twierdzą sami sewilczycy, znajdują się przy każdej ulicy. W labiryncie ulic raz po raz można spotkać wcale niespieszące się elegancko ubrane damy z peinetami ukrytymi pod mantylami, mężczyzn w smokingach, kapłanów w koloratkach czy zakonnice w ciężkich habitach”. Czy warto choć na kilka godzin przenieść się do XVII i XVIII-wiecznej Sewilli? Przekonajcie się Państwo sami.
Na spotkanie zaprasza dr Beatriz Hernanz Angulo, dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie oraz Wydawnictwo AA – wydawca „Sztuki i wiary”.