Mowa tu o projekcie ustawy wprowadzającym automatyzację załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez Krajową Administrację Sądową przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. W wyniku zmian możliwa będzie dwustronna komunikacja organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Oznacza to, że podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line i nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US. Ograniczone zostaną również koszty zagranicznych przekazów pocztowych dotyczących nadpłat podatku zwracanych podatnikom mieszkającym poza terytorium Polski.
– Dzięki e-Urzędowi Skarbowemu nasi klienci mogą szybko i bezpiecznie załatwić sprawy podatkowe. Wprowadzane zmiany to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług KAS i obsługi obywateli – powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.
Według informacji podanych przez resort finansów e-US będzie wykorzystywany w kontaktach z organami KAS, będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dla podatników, płatników, pełnomocników, komorników sądowych i notariuszy. Poza dostępem do informacji podatkowych e-US zagwarantuje też pełną transakcyjność, czyli umożliwi załatwienie w sposób kompleksowy spraw podatkowych online, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT.
W wyniku zmian wprowadzony zostanie system teleinformatyczny „e-Koncesje”, który pozwoli na elektroniczną obsługę i usprawnienie wydawania koncesji oraz zezwoleń.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.