fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiSzybciej załatwimy sprawy podatkowe?

Szybciej załatwimy sprawy podatkowe?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że rząd przyjął projekt noweli, która przyspieszy załatwianie spraw podatkowych online.

Mowa tu o projekcie ustawy wprowadzającym automatyzację załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez Krajową Administrację Sądową przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. W wyniku zmian możliwa będzie dwustronna komunikacja organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Oznacza to, że podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line i nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US. Ograniczone zostaną również koszty zagranicznych przekazów pocztowych dotyczących nadpłat podatku zwracanych podatnikom mieszkającym poza terytorium Polski.

– Dzięki e-Urzędowi Skarbowemu nasi klienci mogą szybko i bezpiecznie załatwić sprawy podatkowe. Wprowadzane zmiany to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług KAS i obsługi obywateli – powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Według informacji podanych przez resort finansów e-US będzie wykorzystywany w kontaktach z organami KAS, będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dla podatników, płatników, pełnomocników, komorników sądowych i notariuszy. Poza dostępem do informacji podatkowych e-US zagwarantuje też pełną transakcyjność, czyli umożliwi załatwienie w sposób kompleksowy spraw podatkowych online, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT.

W wyniku zmian wprowadzony zostanie system teleinformatyczny „e-Koncesje”, który pozwoli na elektroniczną obsługę i usprawnienie wydawania koncesji oraz zezwoleń.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Ostatni miesiąc na obniżenie podatku za 2023 rok dzięki IKZE

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze mogą odliczyć od dochodu dokonane w tym roku wpłaty na IKZE. Podatkowy zysk z takiej inwestycji zależy od tego, w jakiej formie płacony jest podatek.
4 MIN CZYTANIA

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA