fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaKrajSzymborska z klocków LEGO… Zaczynają się obchody stulecia urodzin poetki

Szymborska z klocków LEGO… Zaczynają się obchody stulecia urodzin poetki

Rok 2023 – na wniosek Senatu RP – należy do Wisławy Szymborskiej. Jak wygląda promocja pisarki, która pod koniec XX wieku uhonorowana została literacką Nagrodą Nobla?

Postać Wisławy Szymborskiej znana jest pewnie większości z nas. To jedna z najpopularniejszych polskich poetek XX wieku. Ukoronowaniem jej twórczości była Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jaką otrzymała w 1996 r. O jej poezji wciąż mówi się, że zaskakuje pozorną prostotą, ukrytą ironią, niebanalnym poczuciem humoru i filozoficzną przekorą. Do autorki trzynastu tomów poetyckich należą takie utwory jak: „Nic dwa razy”, „Kot w pustym mieszkaniu” czy „Mała dziewczynka ściąga obrus”. Zapewne mniej znany (wielu fanów Szymborskiej udaje, że nigdy nie powstał), aczkolwiek o nim też należy pamiętać, jest wiersz „Ten dzień”, w którym opłakiwała śmierć Stalina. Tak czy inaczej, twórczość Szymborskiej omawia się u nas nie tylko w gronie akademickim, ale również w szkołach podstawowych, a jej poezja z różnych względów zyskała uznanie międzynarodowe.

Pod koniec ubiegłego roku, dokładnie 16 listopada, Senat RP podczas posiedzenia izby uhonorował jej imieniem rok następny. Projekt uchwały zgłosiła grupa 14 senatorów, a napisano w nim:

„Wisława Szymborska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą. (…) Szymborska-poetka fascynuje czytelników na całym świecie – stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. W Stanach Zjednoczonych wybór wierszy Noblistki w przekładzie Stanisława Barańczaka i Clare Cavanagh pt. „View with a Grain of Sand” rozszedł się w nakładzie 120 tysięcy egzemplarzy. (…) Szczególną popularnością Szymborska cieszyła się – i wciąż cieszy – we Włoszech, gdzie na spotkania z nią przychodziły setki czytelników, a młodzi Włosi traktują ją jako poetkę własnego pokolenia. Wisława Szymborska była także mistrzynią felietonów, które ukazywały się w prasie literackiej codziennej przez nieomal pół wieku. Pozostawiła spory dorobek translatorski: przybliżyła polskim czytelnikom twórczość między innymi poetów francuskich, niemieckich, bułgarskich czy hebrajskich”.

Decyzja o ustanowieniu 2023 r. rokiem Wisławy Szymborskiej zapadła głównie z powodu obchodu stulecia jej narodzin. Ów jubileusz ma być szczególnie świętowany w Krakowie – mieście, w którym poetka spędziła większość swojego życia. Tam też cały czas działa jej fundacja powołana ze względu na zapis testamentowy autorki. Zajmuje się jej spuścizną, popularyzując przede wszystkim twórczość pisarską.

I tak w roku Wisławy Szymborskiej organizowanych jest mnóstwo wydarzeń związanych z noblistką. 21 marca, kiedy poza pierwszym dniem wiosny świętowany jest również Międzynarodowy Dzień Poezji, duński twórca zabawkarski – firma LEGO – zaprezentował swoją nową figurkę imitującą personę właśnie polskiej poetki. Najwięcej jednak wydarzeń związanych z nasza noblistką odbędzie się w jej rodzimym mieście. To w Krakowie zostanie otwarty park jej imienia, w którym będzie można odnaleźć liczne nawiązania do twórczości poetki. Odbędzie się też wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki czy piknik w Bibliotece Kraków.

– Planujemy serię spotkań, warsztatów muzyczno-artystycznych z udziałem uznanych artystów, m.in. na krakowskich Wiankach. Ważnym elementem tegorocznych obchodów jubileuszowych będzie Festiwal Miłosza. Na jesień planujemy piękny, wysmakowany projekt koncertowy i album z gwiazdami polskiego jazzu, który nawiązuje też do wielkiej miłości Szymborskiej – do Elli Fitzgerald, Niny Simone, ale też do tych wspaniałych spotkań organizowanych w Operze Krakowskiej przed laty. Wiele wydarzeń zaplanowały takie instytucje, jak Muzeum Fotografii w Krakowie, Teatr Ludowy, Centrum Kultury Podgórza – wymienia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury.

Publikacji doczeka się też dwutomowy zbiór „Wierszy wszystkich” Szymborskiej. A dla tych bardziej zaprzyjaźnionych z modą powstanie nawet linia odzieżowa Medicine nawiązująca do jej twórczości. Na koszulkach pojawią się fragmenty wierszy noblistki, ale też ich interpretacje.

 

 

Barbara Hofman
Barbara Hofman
Studentka dziennikarstwa, a w bliskiej przyszłości lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka tenisa, amatorka żeglarstwa, entuzjastka dobrego kina i dobrej książki. Za cel stawia sobie opanowanie do perfekcji przynajmniej pięciu języków Starego Kontynentu (najchętniej angielski, hiszpański, włoski, francuski i portugalski). Lubi śledzić działalność wielkich domów aukcyjnych, a przy wszelakiej sposobności do nich wchodzi i na krótką chwilę zawiesza wzrok na dziełach szczególnie twórców międzywojennych – Amadea Modiglianiego czy Mojżesza Kislinga.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czym festiwal Millenium filmów dokumentalnych zaskoczy nas w tym roku?

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. W tym roku wraz z twórcami i bohaterami poszczególnych dokumentów obchodzimy jego 21. edycję. Festiwal trwa od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji to „W relacji ze światem”. Tak uniwersalny temat pozwala na pokazanie szerokiego wachlarzu filmów dokumentalnych.
3 MIN CZYTANIA

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

„Challengers” i tenisowe szaleństwo na całym globie

Do kin wszedł nowy, uważany za przebój tego roku, film „Challengers”. Obsadzona w roli głównej Zendaya promowała produkcję od marca, paradując w tenisowych strojach. To właśnie ta dyscyplina jest głównym tematem filmu. Czy opowieść o rakietach i piłkach jest na tyle dobra, aby tenis utrzymał się w mainstreamie?
4 MIN CZYTANIA