fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajSzymborska z klocków LEGO… Zaczynają się obchody stulecia urodzin poetki

Szymborska z klocków LEGO… Zaczynają się obchody stulecia urodzin poetki

Rok 2023 – na wniosek Senatu RP – należy do Wisławy Szymborskiej. Jak wygląda promocja pisarki, która pod koniec XX wieku uhonorowana została literacką Nagrodą Nobla?

Postać Wisławy Szymborskiej znana jest pewnie większości z nas. To jedna z najpopularniejszych polskich poetek XX wieku. Ukoronowaniem jej twórczości była Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jaką otrzymała w 1996 r. O jej poezji wciąż mówi się, że zaskakuje pozorną prostotą, ukrytą ironią, niebanalnym poczuciem humoru i filozoficzną przekorą. Do autorki trzynastu tomów poetyckich należą takie utwory jak: „Nic dwa razy”, „Kot w pustym mieszkaniu” czy „Mała dziewczynka ściąga obrus”. Zapewne mniej znany (wielu fanów Szymborskiej udaje, że nigdy nie powstał), aczkolwiek o nim też należy pamiętać, jest wiersz „Ten dzień”, w którym opłakiwała śmierć Stalina. Tak czy inaczej, twórczość Szymborskiej omawia się u nas nie tylko w gronie akademickim, ale również w szkołach podstawowych, a jej poezja z różnych względów zyskała uznanie międzynarodowe.

Pod koniec ubiegłego roku, dokładnie 16 listopada, Senat RP podczas posiedzenia izby uhonorował jej imieniem rok następny. Projekt uchwały zgłosiła grupa 14 senatorów, a napisano w nim:

„Wisława Szymborska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą. (…) Szymborska-poetka fascynuje czytelników na całym świecie – stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. W Stanach Zjednoczonych wybór wierszy Noblistki w przekładzie Stanisława Barańczaka i Clare Cavanagh pt. „View with a Grain of Sand” rozszedł się w nakładzie 120 tysięcy egzemplarzy. (…) Szczególną popularnością Szymborska cieszyła się – i wciąż cieszy – we Włoszech, gdzie na spotkania z nią przychodziły setki czytelników, a młodzi Włosi traktują ją jako poetkę własnego pokolenia. Wisława Szymborska była także mistrzynią felietonów, które ukazywały się w prasie literackiej codziennej przez nieomal pół wieku. Pozostawiła spory dorobek translatorski: przybliżyła polskim czytelnikom twórczość między innymi poetów francuskich, niemieckich, bułgarskich czy hebrajskich”.

Decyzja o ustanowieniu 2023 r. rokiem Wisławy Szymborskiej zapadła głównie z powodu obchodu stulecia jej narodzin. Ów jubileusz ma być szczególnie świętowany w Krakowie – mieście, w którym poetka spędziła większość swojego życia. Tam też cały czas działa jej fundacja powołana ze względu na zapis testamentowy autorki. Zajmuje się jej spuścizną, popularyzując przede wszystkim twórczość pisarską.

I tak w roku Wisławy Szymborskiej organizowanych jest mnóstwo wydarzeń związanych z noblistką. 21 marca, kiedy poza pierwszym dniem wiosny świętowany jest również Międzynarodowy Dzień Poezji, duński twórca zabawkarski – firma LEGO – zaprezentował swoją nową figurkę imitującą personę właśnie polskiej poetki. Najwięcej jednak wydarzeń związanych z nasza noblistką odbędzie się w jej rodzimym mieście. To w Krakowie zostanie otwarty park jej imienia, w którym będzie można odnaleźć liczne nawiązania do twórczości poetki. Odbędzie się też wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki czy piknik w Bibliotece Kraków.

– Planujemy serię spotkań, warsztatów muzyczno-artystycznych z udziałem uznanych artystów, m.in. na krakowskich Wiankach. Ważnym elementem tegorocznych obchodów jubileuszowych będzie Festiwal Miłosza. Na jesień planujemy piękny, wysmakowany projekt koncertowy i album z gwiazdami polskiego jazzu, który nawiązuje też do wielkiej miłości Szymborskiej – do Elli Fitzgerald, Niny Simone, ale też do tych wspaniałych spotkań organizowanych w Operze Krakowskiej przed laty. Wiele wydarzeń zaplanowały takie instytucje, jak Muzeum Fotografii w Krakowie, Teatr Ludowy, Centrum Kultury Podgórza – wymienia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury.

Publikacji doczeka się też dwutomowy zbiór „Wierszy wszystkich” Szymborskiej. A dla tych bardziej zaprzyjaźnionych z modą powstanie nawet linia odzieżowa Medicine nawiązująca do jej twórczości. Na koszulkach pojawią się fragmenty wierszy noblistki, ale też ich interpretacje.

 

 

Barbara Hofman
Barbara Hofman
Studentka dziennikarstwa, a w bliskiej przyszłości lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka tenisa, amatorka żeglarstwa, entuzjastka dobrego kina i dobrej książki. Za cel stawia sobie opanowanie do perfekcji przynajmniej pięciu języków Starego Kontynentu (najchętniej angielski, hiszpański, włoski, francuski i portugalski). Lubi śledzić działalność wielkich domów aukcyjnych, a przy wszelakiej sposobności do nich wchodzi i na krótką chwilę zawiesza wzrok na dziełach szczególnie twórców międzywojennych – Amadea Modiglianiego czy Mojżesza Kislinga.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aconcagua – wejść czy nie wejść?

Aconcagua, mierząca 6960 m n.p.m, przeraża i przytłacza swoimi rozmiarami. I robi to w niezwykle efektowny sposób.
4 MIN CZYTANIA

Ewa Juszkiewicz i jej kobiety bez twarzy

Ewa Juszkiewicz zdobywa międzynarodową sławę od kilku lat. Jej prace poszły pod młotek w znanych domach aukcyjnych, takich jak Sotheby’s czy Christie’s. Najdroższe płótno malarki to „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” – sprzedane za niemal 7 mln zł. Dla żyjących artystów to fenomen.
3 MIN CZYTANIA

„Informacja zwrotna” podbiła polską widownię

15 listopada na Netflixie swoją premierę miał polski serial „Informacja zwrotna”. Adaptacja powieści Jakuba Żulczyka przerosła najwyższe oczekiwania i już przyciągnęła przed ekrany olbrzymią widownię.
3 MIN CZYTANIA