fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajSzymborska z klocków LEGO… Zaczynają się obchody stulecia urodzin poetki

Szymborska z klocków LEGO… Zaczynają się obchody stulecia urodzin poetki

Rok 2023 – na wniosek Senatu RP – należy do Wisławy Szymborskiej. Jak wygląda promocja pisarki, która pod koniec XX wieku uhonorowana została literacką Nagrodą Nobla?

Postać Wisławy Szymborskiej znana jest pewnie większości z nas. To jedna z najpopularniejszych polskich poetek XX wieku. Ukoronowaniem jej twórczości była Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jaką otrzymała w 1996 r. O jej poezji wciąż mówi się, że zaskakuje pozorną prostotą, ukrytą ironią, niebanalnym poczuciem humoru i filozoficzną przekorą. Do autorki trzynastu tomów poetyckich należą takie utwory jak: „Nic dwa razy”, „Kot w pustym mieszkaniu” czy „Mała dziewczynka ściąga obrus”. Zapewne mniej znany (wielu fanów Szymborskiej udaje, że nigdy nie powstał), aczkolwiek o nim też należy pamiętać, jest wiersz „Ten dzień”, w którym opłakiwała śmierć Stalina. Tak czy inaczej, twórczość Szymborskiej omawia się u nas nie tylko w gronie akademickim, ale również w szkołach podstawowych, a jej poezja z różnych względów zyskała uznanie międzynarodowe.

Pod koniec ubiegłego roku, dokładnie 16 listopada, Senat RP podczas posiedzenia izby uhonorował jej imieniem rok następny. Projekt uchwały zgłosiła grupa 14 senatorów, a napisano w nim:

„Wisława Szymborska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą. (…) Szymborska-poetka fascynuje czytelników na całym świecie – stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. W Stanach Zjednoczonych wybór wierszy Noblistki w przekładzie Stanisława Barańczaka i Clare Cavanagh pt. „View with a Grain of Sand” rozszedł się w nakładzie 120 tysięcy egzemplarzy. (…) Szczególną popularnością Szymborska cieszyła się – i wciąż cieszy – we Włoszech, gdzie na spotkania z nią przychodziły setki czytelników, a młodzi Włosi traktują ją jako poetkę własnego pokolenia. Wisława Szymborska była także mistrzynią felietonów, które ukazywały się w prasie literackiej codziennej przez nieomal pół wieku. Pozostawiła spory dorobek translatorski: przybliżyła polskim czytelnikom twórczość między innymi poetów francuskich, niemieckich, bułgarskich czy hebrajskich”.

Decyzja o ustanowieniu 2023 r. rokiem Wisławy Szymborskiej zapadła głównie z powodu obchodu stulecia jej narodzin. Ów jubileusz ma być szczególnie świętowany w Krakowie – mieście, w którym poetka spędziła większość swojego życia. Tam też cały czas działa jej fundacja powołana ze względu na zapis testamentowy autorki. Zajmuje się jej spuścizną, popularyzując przede wszystkim twórczość pisarską.

I tak w roku Wisławy Szymborskiej organizowanych jest mnóstwo wydarzeń związanych z noblistką. 21 marca, kiedy poza pierwszym dniem wiosny świętowany jest również Międzynarodowy Dzień Poezji, duński twórca zabawkarski – firma LEGO – zaprezentował swoją nową figurkę imitującą personę właśnie polskiej poetki. Najwięcej jednak wydarzeń związanych z nasza noblistką odbędzie się w jej rodzimym mieście. To w Krakowie zostanie otwarty park jej imienia, w którym będzie można odnaleźć liczne nawiązania do twórczości poetki. Odbędzie się też wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki czy piknik w Bibliotece Kraków.

– Planujemy serię spotkań, warsztatów muzyczno-artystycznych z udziałem uznanych artystów, m.in. na krakowskich Wiankach. Ważnym elementem tegorocznych obchodów jubileuszowych będzie Festiwal Miłosza. Na jesień planujemy piękny, wysmakowany projekt koncertowy i album z gwiazdami polskiego jazzu, który nawiązuje też do wielkiej miłości Szymborskiej – do Elli Fitzgerald, Niny Simone, ale też do tych wspaniałych spotkań organizowanych w Operze Krakowskiej przed laty. Wiele wydarzeń zaplanowały takie instytucje, jak Muzeum Fotografii w Krakowie, Teatr Ludowy, Centrum Kultury Podgórza – wymienia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury.

Publikacji doczeka się też dwutomowy zbiór „Wierszy wszystkich” Szymborskiej. A dla tych bardziej zaprzyjaźnionych z modą powstanie nawet linia odzieżowa Medicine nawiązująca do jej twórczości. Na koszulkach pojawią się fragmenty wierszy noblistki, ale też ich interpretacje.

 

 

Barbara Hofman
Barbara Hofman
Studentka dziennikarstwa, a w bliskiej przyszłości lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka tenisa, amatorka żeglarstwa, entuzjastka dobrego kina i dobrej książki. Za cel stawia sobie opanowanie do perfekcji przynajmniej pięciu języków Starego Kontynentu (najchętniej angielski, hiszpański, włoski, francuski i portugalski). Lubi śledzić działalność wielkich domów aukcyjnych, a przy wszelakiej sposobności do nich wchodzi i na krótką chwilę zawiesza wzrok na dziełach szczególnie twórców międzywojennych – Amadea Modiglianiego czy Mojżesza Kislinga.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Literacka Nagroda Nike 2023. Kto w tym roku sięgnie po statuetkę?

Ogłoszono listę dwudziestu książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike 2023. Tegoroczne zestawienie pozycji, które mają szansę na wygraną jest niezwykle różnorodne. Nie zabrakło debiutów.
3 MIN CZYTANIA

„Mała syrenka” w nowej odsłonie. Komu przeszkadza ciemny kolor skóry Arielki?

Klasyk wytwórni Disneya, czyli „Mała syrenka” z 1989 r., doczekała się nowej odsłony. Jej zarówno światowa, jak i polska premiera miała miejsce 26 maja. Film, choć tym razem w wersji aktorskiej, a nie animowanej, jest kalką historii Arielki sprzed ponad 40 lat. Zmienia się w zasadzie tylko jedno – główną bohaterkę gra aktorka ciemnoskóra.
3 MIN CZYTANIA

Szymon Marciniak wciąż na szczycie. Ile zarobi w tym sezonie w Lidze Mistrzów?

Szymon Marciniak „rozgrywa” sezon życia. Najpierw sędziował finał mistrzostw świata w Katarze, teraz poprowadzi finał Ligi Mistrzów. Przed nim tylko jeden arbiter gwizdał dwa najważniejsze mecze w tym samym sezonie. Polak trafił więc na absolutny szczyt i niech zostanie na nim jak najdłużej.
3 MIN CZYTANIA