fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatTajwan nie odpuszcza i zamierza „wprosić” się do WHO

Tajwan nie odpuszcza i zamierza „wprosić” się do WHO

Chiny zmusiły WHO do wykluczenia Tajwanu ze struktur w 2016 r. po wyborze na prezydenta tego kraju Tsai Ing-Wen, którą Komunistyczna Partia Chin uznała za separatystkę. Dziś z Tajpej płyną głosy zarzucające Światowej Organizacji Zdrowia, że brak Tajwanu w WHO stworzył rażącą lukę w globalnej walce z koronawirusem. Tym bardziej że kraj ten świetnie poradził sobie z pandemią chińskiego wirusa. Według najnowszych danych, jest tam tylko 436 potwierdzonych przypadków zakażonych i zaledwie 6 zgonów związanych z tym wirusem.

Z powodu epidemii tegoroczne spotkanie Światowego Zgromadzenia Zdrowia ma przybrać formę trzygodzinnej wideokonferencji, a nie zwykłego posiedzenia w Genewie w Szwajcarii.

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu Joanne Ou powiedziała, że rząd „nie otrzymał jeszcze zaproszenia od WHO” i „wciąż na nie czeka”, aby „móc podzielić się swoim doświadczeniem w skutecznej walce z koronawirusem”.

Tymczasem największym orędownikiem powrotu Tajwanu w struktury WHO stała się Australia. Jak donosi „Breitbart News”, w piątek rzecznik australijskiego rządu powiedział, że „światowa pandemia koronawirusa wymaga globalnej reakcji i powinna istnieć ścisła współpraca między WHO, a wszystkimi urzędami zajmującymi się bezpieczeństwem zdrowotnym , również tymi z Tajwanu”.

Jak potwierdził w zeszłym miesiącu „Breitbart News”, rząd Tajwanu próbował ostrzec WHO przed koronawirusem z Wuhan już w grudniu 2019 r., ale Światowa Organizacja Zdrowia zlekceważyła te apele i nie udostępniła światu tajwańskich ustaleń.

Simon Kent/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA