fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaŚwiatTajwan nie odpuszcza i zamierza „wprosić” się do WHO

Tajwan nie odpuszcza i zamierza „wprosić” się do WHO

Chiny zmusiły WHO do wykluczenia Tajwanu ze struktur w 2016 r. po wyborze na prezydenta tego kraju Tsai Ing-Wen, którą Komunistyczna Partia Chin uznała za separatystkę. Dziś z Tajpej płyną głosy zarzucające Światowej Organizacji Zdrowia, że brak Tajwanu w WHO stworzył rażącą lukę w globalnej walce z koronawirusem. Tym bardziej że kraj ten świetnie poradził sobie z pandemią chińskiego wirusa. Według najnowszych danych, jest tam tylko 436 potwierdzonych przypadków zakażonych i zaledwie 6 zgonów związanych z tym wirusem.

Z powodu epidemii tegoroczne spotkanie Światowego Zgromadzenia Zdrowia ma przybrać formę trzygodzinnej wideokonferencji, a nie zwykłego posiedzenia w Genewie w Szwajcarii.

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu Joanne Ou powiedziała, że rząd „nie otrzymał jeszcze zaproszenia od WHO” i „wciąż na nie czeka”, aby „móc podzielić się swoim doświadczeniem w skutecznej walce z koronawirusem”.

Tymczasem największym orędownikiem powrotu Tajwanu w struktury WHO stała się Australia. Jak donosi „Breitbart News”, w piątek rzecznik australijskiego rządu powiedział, że „światowa pandemia koronawirusa wymaga globalnej reakcji i powinna istnieć ścisła współpraca między WHO, a wszystkimi urzędami zajmującymi się bezpieczeństwem zdrowotnym , również tymi z Tajwanu”.

Jak potwierdził w zeszłym miesiącu „Breitbart News”, rząd Tajwanu próbował ostrzec WHO przed koronawirusem z Wuhan już w grudniu 2019 r., ale Światowa Organizacja Zdrowia zlekceważyła te apele i nie udostępniła światu tajwańskich ustaleń.

Simon Kent/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA