fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKraj"Taki plan grozi chaosem państwa"

„Taki plan grozi chaosem państwa”

Zakładając scenariusz opozycji, czyli odwlekania terminu wyborów 28 czerwca oraz przeforsowania poprawki lewicy w Senacie, która mówi o tym, że wybory mają odbyć się dopiero „po opróżnieniu urzędu prezydenta”, co się stanie?

Ten scenariusz doprowadziłby do tego, że nie miałby kto w Polsce podpisywać ustaw, a zatem działanie kraju zostałoby sparaliżowane! Takiego scenariusza nie przewiduje Konstytucja. Są w ustawie zasadniczej przesłanki, które jasno mówią, kiedy następuje „opróżnienie” urzędu, czyli np. w przypadku śmierci, czy choroby, wówczas obowiązki głowy państwa przejmuje Marszałek Sejmu.

No dobrze, ale mamy na stole wiele ustaw, wiele rozwiązań dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych i średnich, dla pracowników. Co w takiej sytuacji, czyli obstrukcji? Pójdą do kosza?

Nie, to nam nie grozi. Zjednoczona Prawica dopilnuje terminu 28 czerwca jako dnia, w którym odbędzie się głosowanie na głowę państwa. Jeśli pan marszałek Grodzki będzie chciał przewlekać prace w Senacie, to pani marszałek Sejmu Elżbieta Witek będzie chciała ogłosić sama termin wyborów, tak zresztą, jak zapowiedział premier.

Rozmawiała Magdalena Rubaj

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA