fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaForum innowacjiTechnologia modułowa przyszłością budownictwa

Technologia modułowa przyszłością budownictwa

Niskobudżetowe kompleksy modułowe tworzone jako obiekty tymczasowe przechodzą do przeszłości. W ich miejscu pojawiły się nowoczesne budynki modułowe powstałe z prefabrykowanych materiałów. Wszystko po to, by maksymalnie skrócić czas realizacji, zmniejszyć koszty budownictwa, a także otworzyć się na przyszłość.

W ostatnim czasie w Polsce da się zauważyć wzrost zainteresowania wykorzystaniem prefabrykatów z betonu. Dzięki gigantycznemu postępowi w branży wyeliminowane zostały najsłabsze strony budownictwa modułowego i prefabrykacji, kojarzonej dotychczas głównie z tzw. wielką płytą, czyli budownictwem mieszkaniowym z czasów PRL. Obecnie metody te uchodzą za najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne. Trwałe złącza, elastyczne systemy, wysokie wymagania estetyczne, możliwość kształtowania brył budynków o zróżnicowanym charakterze – to najważniejsze elementy, które cechują współczesną prefabrykację.

Na polskim rynku pojawił się nowy podmiot, który zaangażuje się w rozpowszechnienie procesu budownictwa modułowego. To ARP Prefabrykacja sp. z o.o. Spółka została powołana przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA oraz dewelopera HM Inwest SA, wchodzącego w skład Grupy Inwest, wraz z należącą do niego spółką HM Factory Sp. z. o o., która zajmuje się produkcją prefabrykatów. Elementy, które będą produkowane przez ARP Prefabrykacja w nowoczesnej fabryce zlokalizowanej w województwie świętokrzyskim, mają być również dostarczane na potrzeby rządowego programu „Mieszkanie+”. Wysoka wydajność i automatyzacja pozwolą na produkcję elementów niezbędnych do budowy około 4 000 mieszkań rocznie, a linie technologiczne będą jednymi z najnowocześniejszych w całej Europie.

– Prefabrykaty stanowią odpowiedź na wyzwania współczesności: są bardziej ekologiczne od materiałów wykorzystywanych w tradycyjnym budownictwie, a dodatkowo wpływają na prędkość wykonywanych inwestycji. Budownictwo modułowe jest szczególnie popularne w krajach skandynawskich, USA oraz na zachodzie Europy. Chcemy, by za kilka lat było równie popularne w Polsce – tłumaczy Mariusz Wal, prezes spółki ARP Prefabrykacja.

Budynki modułowe są wykorzystywane zazwyczaj w miejscach, gdzie dąży się do maksymalnego skrócenia czasu realizacji oraz zminimalizowania uciążliwości dla użytkownika. Duże znaczenie przy wyborze technologii ma wysoka jakość budowanych obiektów, niezależność od warunków atmosferycznych oraz możliwość skrócenia czasu potrzebnego na budowę.

– Rozwój prefabrykacji i budownictwa modułowego to wielka szansa dla polskiej gospodarki. Dają one możliwość realizacji nieskończonej liczby projektów w bardzo krótkim czasie przy nieograniczonych sposobach zastosowania elementów prefabrykowanych – dodaje prezes Mariusz Wal.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY z ARP Prefabrykacja Sp. z o.o.

INNE Z TEJ KATEGORII

PKN ORLEN rozważa emisję obligacji dla klientów indywidualnych

- PKN ORLEN poszukuje źródeł finansowania dla swoich projektów inwestycyjnych i nie wyklucza emisji obligacji dla klientów indywidualnych - poinformował członek zarządu koncernu Janusz Szewczak.
< 1 MIN CZYTANIA

Perspektywiczny projekt

Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.
2 MIN CZYTANIA

Rewolucyjna technologia w futbolu

ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA