fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumTo już dziś - wybory do parlamentu w Wielkiej Brytanii

To już dziś – wybory do parlamentu w Wielkiej Brytanii

Jeśli przyjrzymy się historii wyborów w Wielkiej Brytanii, zauważyć można, że przewaga na poziomie 10% powinna być wystarczająca, by największa partia w Izbie Gmin objęła samodzielne rządy.

– Dla przykładu, dwa lata temu Theresie May zabrakło jedynie 8 miejsc, aby uzyskać samodzielną większość 326 posłów – pomimo, że wówczas przewaga torysów nad Partią Pracy wynosiła zaledwie 2,4% – przypominają cytowani przez Business Insider Polska analitycy Ebury Enrique Diaz-Alvarez, Metthew Ryan i Roman Ziruk w wydanym raporcie.

Anallitycy zwracają uwagę na sondaże w których wyraźną przewagę ma Partia Konserwatywna. To utwierdza inwestorów w przekonaniu, że uda się uniknąć czarnego scenariusza brexitu bez zawarcia umowy o stosunkach Wielkiej Brytani z UE.

– W związku z tym, kurs funta brytyjskiego w parze z polskim złotym niedawno wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia 2017 roku – zwracają uwagę eksperci Ebury.

– Naszym scenariuszem bazowym jest wynik wyborów, który da Partii Konserwatywnej samodzielną większość w Izbie Gmin. Taki obrót spraw naszym zdaniem sprawi, że porozumienie ws. brexitu Borisa Johnsona zostanie przyjęte przed 31 stycznia, czyli obecnym terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na podstawie wydłużenia artykułu 50 – dodają analitycy.

Według deklaracji Borisa Johnsona, w razie zwycięstwa i samodzielnych rządów Partii Konserwatywnej, ustawa brexitowa jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wróci do parlamentu.

Jeśli wybory potoczą się zgodnie z większością sondaży, a Konserwatyści odniosą zwycięstwo, eksperci spodziewają się lekkiego umocnienia funta w stosunku do złotego.

– W przypadku realizacji scenariusza, w którym torysi nie uzyskaliby wystarczającego poparcia, aby rządzić samodzielnie, ale byłoby ono na tyle duże, aby stworzyć koalicję (potencjalnie z partią DUP) – naszym zdaniem – porozumienie ws. brexitu również zostałoby przyjęte. Jeśli taki będzie wynik wyborów – naszym zdaniem – reakcja szterlinga powinna być dość ograniczona – mówią analitycy.

Eksperci zwracają też uwagę na inne możliwe scenariusze.

– Naszym zdaniem, utworzenie rządu przez Partię Pracy jest obecnie bardzo mało prawdopodobne. Jeśli jednak tak by się stało, inwestorzy w krótkim terminie skupiliby się najpewniej na kontrowersyjnych kwestiach z kampanii wyborczej, które sugerują, że ich rządy prawdopodobnie wiązałyby się m.in. ze wzrostem podatków, ogromnym wzrostem wydatków, wzrostem potrzeb pożyczkowych i nacjonalizacją. Uwzględniając sam fakt, że Wielka Brytania ma spory deficyt na rachunku bieżącym, widmo wzrostu wydatków doprowadziłoby do natychmiastowej wyprzedaży funta – twierdzą analitycy Ebury cytowani przez Business Insider Polska.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA