Japoński koncern motoryzacyjny uruchomił nową fabrykę swoich pojazdów w Birmie.

Zakład Toyoty znajduje się w centrum produkcyjno-logistycznym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Thilawa. Skupiająca inwestycje japońskich przedsiębiorstw strefa znajduje się w pobliżu Rangunu, byłej stolicy Birmy.

Zakład będzie budował pickupy Hilux.

Pierwotnie fabryka miała zostać otwarta w lutym 2021 roku. Nie zrobiono tego jednak z powodu wojskowego zamachu stanu, do którego doszło właśnie w tym czasie. W jego wyniku obalono demokratycznie wybrany rząd tworzony przez Narodową Ligę na rzecz Demokracji, na czele której stała laureatka pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi. Obecnie przebywa ona w więzieniu, a władzę sprawuje armia.

Po przewrocie na Birmę nałożono międzynarodowe sankcje. Duża część zagranicznych firm wycofała się z działalności w tym państwie.

Toyota utrzymuje, że dzięki swojej inwestycji przyczyni się do rozwoju przemysłowego Birmy oraz że zapewni wsparcie dla swoich pracowników i ich rodzin. Firma zwraca uwagę, że działa zgodnie z wszystkimi przepisami. Koncern podkreśla, iż nie zamierza robić interesów z wojskową juntą ani zależnymi od niej przedsiębiorstwami.

Reuters

Poprzedni artykułDlaczego Unia Europejska nie nałoży sankcji na rosyjski uran?
Następny artykułIle wyniosą odszkodowania za wywłaszczenia pod CPK?