fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumTransformacja energetyczna: jak mądrze wydać otrzymane 100 mld zł?

Transformacja energetyczna: jak mądrze wydać otrzymane 100 mld zł?

– Polska będzie największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji według tej propozycji, która została przedstawiona przez Komisję Europejską. To jest ponad jedna czwarta alokacji. Polska może skorzystać ze środków inwestycyjnych na kwotę 100 mld złotych – zaznaczył w rozmowie z serwisem WNP.pl minister klimatu Michał Kurtyka.

Celem FST jest wspieranie krajów członkowskich UE w odchodzeniu od węgla oraz niesienie wsparcia regionom węglowym w dalszym rozwoju.

Beneficjentami największej części funduszy, poza Polską, są Niemcy, Rumunia oraz Czechy. Zaznaczyć jednak trzeba, że dostęp do środków będą miały wszystkie kraje członkowskie UE.

– Mam nadzieję, że ten pełen wachlarz możliwości będzie do uchwycenia. Teraz bardzo dużo będzie zależało od tego, jak regiony przedstawią i przygotują swoje plany transformacyjne – powiedział szef resortu klimatu.

W debacie, która od dłuższego czasu prowadzona była wśród krajów unijnych, cały czas słyszane było stanowisko Polski, że to właśnie w tym kraju jest najwięcej do zrobienia w kwestii transformacji energetycznej, ale też w kwestiach społecznych. To niesie za sobą także największe zapotrzebowanie finansowe.

– Pierwsze nasze zadanie jest takie: stwórzmy mądre możliwości rozwoju. Jeżeli będziemy mieć alternatywę w stosunku do istniejących przemysłów, to będziemy w stanie doprowadzić do tego, że będą utrzymane miejsca pracy. Jeżeli mądrze zainwestujemy, to będą to miejsca pracy o coraz wyższej wartości dodanej. Będziemy mogli przebić ten szklany sufit – twierdzi minister klimatu.

W zamiarze polskiego rządu jest przeznaczenie pozyskanych środków na innowacje i rozwój gałęzi przemysłu związanych z ekologią.

– Pierwsze nasze zadanie jest takie: stwórzmy mądre możliwości rozwoju. Jeżeli będziemy mieć alternatywę w stosunku do istniejących przemysłów, to będziemy w stanie doprowadzić do tego, że będą utrzymane miejsca pracy. Jeżeli mądrze zainwestujemy, to będą to miejsca pracy o coraz wyższej wartości dodanej. Będziemy mogli przebić ten szklany sufit – powiedział minister Kurtyka w "Rządowej ławie".

Pamiętać należy, że przyjmując wsparcie finansowe w wysokości 100 mld zł Polska bierze też na siebie zobowiązania wynikające z zawartej umowy. Pytanie zatem, czy na przykład środowisko górnicze powinno się teraz obawiać tempa zmian zachodzących w kształcie naszego miksu energetycznego. To pytanie zostało zadane ministrowi Kurtyce w "Rządowej ławie".

– To nie jest tak, że mamy 27 krajów, które by mówiły w inny sposób niż Polska. My wszyscy przyjęliśmy te same ramy. Wszyscy przyjęliśmy to samo rozumienie. Dyskusja na temat celów redukcyjnych w Unii Europejskiej będzie determinowała tempo ewolucji naszego miksu energetycznego. Uważam, że powinniśmy traktować te wyzwania związane z kształtem naszego miksu jak odpowiedź na aspiracje Polaków – odpowiedział minister.

JS/WNP.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.