fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiKonfederacja ujawnia: „Donald Tusk zgodził się na nowe unijne podatki”

Konfederacja ujawnia: „Donald Tusk zgodził się na nowe unijne podatki”

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki, a teraz premier Donald Tusk zgodził się na nowe podatki, których wprowadzenia żąda od Polski Unia Europejska.

Przeciwko nowym unijnym podatkom protestowali politycy Konfederacji.

Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, zwrócił uwagę, że jest pełna kontynuacja polityki unijnej pomiędzy Platformą Obywatelską a PiS-em. Trwa konstruowanie niezależnych dochodów podatkowych Unii Europejskiej, niezależnych od państwa polskiego.

Premier Tusk, który na poziomie retoryki w polskich mediach mówił, że federalnych planów nie będzie popierał, w rzeczywistości popiera dokładnie to, czego Mateusz Morawiecki twierdzi, że nie wspierał, nie budował i nie proponował. Czyli konstruowanie europodatków

– powiedział marszałek Bosak.

Również Anna Bryłka, ekspert ds. europejskich, stwierdziła, że premier Donald Tusk po prostu kontynuuje politykę na forum unijnym zgodną z tym, co wytyczył w poprzednich latach premier Mateusz Morawiecki. W grudniu na szczycie Rady Europejskiej premier Tusk uczestniczył i zgodził się na nowelizację wieloletniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, zwiększając dochody i uwzględniając wpływy z nowych podatków.

Zmniejszanie suwerenności

Mowa jest o trzech nowych podatkach: podatku od handlu emisjami, podatku od śladu węglowego i podatku od zysku korporacji ponadnarodowych. Zdaniem Bosaka te nowe obciążenia negatywnie wpłyną na polską gospodarkę i suwerenność.

To jest zmniejszanie suwerenności państwa polskiego. Pozbawienie nas narzędzi polityki budżetowej. to jest likwidowanie państwa polskiego i jego samodzielności finansowej metodą salami

– dodał Krzysztof Bosak.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA