fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaPodatkiKonfederacja ujawnia: „Donald Tusk zgodził się na nowe unijne podatki”

Konfederacja ujawnia: „Donald Tusk zgodził się na nowe unijne podatki”

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki, a teraz premier Donald Tusk zgodził się na nowe podatki, których wprowadzenia żąda od Polski Unia Europejska.

Przeciwko nowym unijnym podatkom protestowali politycy Konfederacji.

Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, zwrócił uwagę, że jest pełna kontynuacja polityki unijnej pomiędzy Platformą Obywatelską a PiS-em. Trwa konstruowanie niezależnych dochodów podatkowych Unii Europejskiej, niezależnych od państwa polskiego.

Premier Tusk, który na poziomie retoryki w polskich mediach mówił, że federalnych planów nie będzie popierał, w rzeczywistości popiera dokładnie to, czego Mateusz Morawiecki twierdzi, że nie wspierał, nie budował i nie proponował. Czyli konstruowanie europodatków

– powiedział marszałek Bosak.

Również Anna Bryłka, ekspert ds. europejskich, stwierdziła, że premier Donald Tusk po prostu kontynuuje politykę na forum unijnym zgodną z tym, co wytyczył w poprzednich latach premier Mateusz Morawiecki. W grudniu na szczycie Rady Europejskiej premier Tusk uczestniczył i zgodził się na nowelizację wieloletniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, zwiększając dochody i uwzględniając wpływy z nowych podatków.

Zmniejszanie suwerenności

Mowa jest o trzech nowych podatkach: podatku od handlu emisjami, podatku od śladu węglowego i podatku od zysku korporacji ponadnarodowych. Zdaniem Bosaka te nowe obciążenia negatywnie wpłyną na polską gospodarkę i suwerenność.

To jest zmniejszanie suwerenności państwa polskiego. Pozbawienie nas narzędzi polityki budżetowej. to jest likwidowanie państwa polskiego i jego samodzielności finansowej metodą salami

– dodał Krzysztof Bosak.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA