fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajTych pracowników brakuje w Polsce najbardziej

Tych pracowników brakuje w Polsce najbardziej

Kierowcy ciężarówek będą w 2023 roku najbardziej poszukiwanymi pracownikami w Polsce.

Według danych z przytaczanego przez „Rzeczpospolitą” najnowszego Barometru Zawodów, w 2023 r. na polskim rynku pracy najbardziej pożądani będą kierowcy ciężarówek oraz ciągników siodłowych. Brakować będzie również pielęgniarek i położnych oraz nauczycieli.

Jeśli chodzi o listę zawodów deficytowych, w których brakować będzie kandydatów do pracy, to skróciła się ona z 30 do 27 pozycji, ale znajdują się na niej profesje, których niedobór utrudni firmom prowadzenie płynnego biznesu.

Poza wyżej wymienionymi zawodami, Polsce będzie także psychologów i psychoterapeutów oraz lekarzy. Niedobór tych specjalistów będziemy odczuwali w ponad 300 powiatach w kraju. Barometr opracowywany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wykazał również, że 2023 r. będzie drugim z rzędu bez zawodu, którego przedstawicieli mielibyśmy w Polsce nadmiar, choć w 2016 r. było ich 15. Co do zawodów zrównoważonych, to obecnie jest ich w naszym kraju 141, podczas gdy siedem lat temu mówiło się o liczbie 164.

Szczególną grupą deficytowych zawodów w Polsce są specjaliści IT, którzy nie znajdą się na liście ogólnokrajowej, ale ich brak będzie widoczny w dużych miastach. W skali kraju, informatyków będzie brakowało tylko w co czwartym powiecie, a dla porównaniu w przypadku pielęgniarek deficyt będzie widoczny w niemal dziewięciu na dziesięć powiatach.

W związku z ciężką sytuacją na rynku pracy, której nie ułatwia dwucyfrowa inflacja, pracodawcy – żeby utrzymać wartościowych pracowników, ale też tych wymagających douczenia – będą musieli przygotować się na podwyżki wynagrodzeń. Według firmy Hays w 2023 r. plany podwyżkowe ma 81 proc. firm (rok temu – 75 proc.).

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA