fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUnia blokuje handel międzynarodowy

Unia blokuje handel międzynarodowy

Unia Europejska znajduje coraz to nowsze preteksty, aby utrudnić handel różnymi towarami. Siłą rzeczy, musi się to odbić na unijnym biznesie i spowodować wzrosty cen towarów w sklepach.

Komisja Europejska przedstawiła propozycję zakazu importu do Unii Europejskiej lub eksportu do krajów trzecich wszystkich produktów wytworzonych przy użyciu pracy przymusowej. W przypadku stwierdzenia, że produkt został wytworzony przy użyciu pracy przymusowej na dowolnym etapie jego produkcji lub dystrybucji, zostanie on usunięty przez organy celne.

– Nie ma wątpliwości, że zakaz pracy przymusowej jest słuszny, ale musimy przyznać, że te zmiany zakłócą łańcuchy dostaw i musimy zapewnić wiarygodne alternatywy dla importu produktów, które są kluczowe dla naszej gospodarki – zauważył trzeźwo w rozmowie z EURACTIV Axel Voss, niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego z Europejskiej Partii Ludowej.

Z kolei Parlament Europejski zagłosował za rozszerzeniem zakresu towarów rolnych objętych zakazem importu do UE, których pozyskanie związane jest z wylesianiem, o kukurydzę, drób i mięso wieprzowe. Wniosek, pierwotnie przedstawiony przez Komisję Europejską w listopadzie ubiegłego roku, ma na celu zagwarantowanie, że produkty i towary importowane do UE są „wolne od wylesiania”, czyli że nie przyczyniają się do wylesiania na żadnym etapie produkcji. Pierwotna propozycja obejmowała sześć towarów: olej palmowy, kakao, kawę, wołowinę, soję i drewno – informuje EURACTIV.

W odpowiedzi na wyniki europarlamentarnego głosowania organizacje COCERAL, FEDIOL i FEFAC, reprezentujące unijny handel zbożem i nasionami oleistymi oraz przemysł paszowy, we wspólnym oświadczeniu ostrzegły, że decyzja PE doprowadzi do ryzyka niedoborów w łańcuchach dostaw i wywoła inflację cen w Unii Europejskiej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA