Władze Unii Europejskiej podjęły decyzję o wprowadzeniu jednego standardu portu do ładowania wielu urządzeń elektronicznych, w tym przede wszystkim smartfonów.

Stanley/Pexels

Porozumienie w tej sprawie zawarli przedstawiciele Rady i Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z uch ustaleniami, do jesieni 2024 roku USB C ma stać się powszechnym portem do ładowania takich urządzeń jak smartfony, tablety, aparaty oraz szereg innego sprzętu elektronicznego w całej Unii Europejskiej. Przez 40 miesięcy od tego terminu tymi samymi rozwiązaniami mają zostać objęte też laptopy, wśród których stosunkowo niewielka część już posiada odpowiednie złącze.

USB C jest obecnie stosowany przy większości smartfonów, z wyjątkiem urządzeń Apple, które korzysta z technologii lightning. Firma już wcześniej ostrzegała, że podobne rozwiązania będą hamowały innowacje w całym sektorze. Jednocześnie amerykański gigant elektroniki już wcześniej miał rozpocząć przygotowania do instalacji USB C w swoich produktach.

Fani Apple mogą napotkać jednak niedogodności w przyszłości. Nawet jeżeli nowe smarftony z logiem ugryzionego jabłka będą wyposażone w port wybrany przez Brukselę, to sprzęt tej firmy cieszy się bardzo dużą popularnością na rynku wtórnym. Urządzenia często wiele lat po swojej premierze są w obrocie i one będą cały czas miały port niezgodny z obowiązującym standardem.

Reuters

Poprzedni artykułUnia decyduje o liczbie kobiet w radach nadzorczych
Następny artykuł„Lech Kaczyński” zaopatrzy Polskę w gaz. Pomoże mu „Grażyna Gęsicka”