fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaInnowacjeUnia Europejska wprowadza monopol na ładowarki. Co zrobi Apple?

Unia Europejska wprowadza monopol na ładowarki. Co zrobi Apple?

Władze Unii Europejskiej podjęły decyzję o wprowadzeniu jednego standardu portu do ładowania wielu urządzeń elektronicznych, w tym przede wszystkim smartfonów.

Porozumienie w tej sprawie zawarli przedstawiciele Rady i Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z uch ustaleniami, do jesieni 2024 roku USB C ma stać się powszechnym portem do ładowania takich urządzeń jak smartfony, tablety, aparaty oraz szereg innego sprzętu elektronicznego w całej Unii Europejskiej. Przez 40 miesięcy od tego terminu tymi samymi rozwiązaniami mają zostać objęte też laptopy, wśród których stosunkowo niewielka część już posiada odpowiednie złącze.

USB C jest obecnie stosowany przy większości smartfonów, z wyjątkiem urządzeń Apple, które korzysta z technologii lightning. Firma już wcześniej ostrzegała, że podobne rozwiązania będą hamowały innowacje w całym sektorze. Jednocześnie amerykański gigant elektroniki już wcześniej miał rozpocząć przygotowania do instalacji USB C w swoich produktach.

Fani Apple mogą napotkać jednak niedogodności w przyszłości. Nawet jeżeli nowe smarftony z logiem ugryzionego jabłka będą wyposażone w port wybrany przez Brukselę, to sprzęt tej firmy cieszy się bardzo dużą popularnością na rynku wtórnym. Urządzenia często wiele lat po swojej premierze są w obrocie i one będą cały czas miały port niezgodny z obowiązującym standardem.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA