fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieUnia nie ujawniła umów z koncernami dostarczającymi szczepionki na COVID-19

Unia nie ujawniła umów z koncernami dostarczającymi szczepionki na COVID-19

Kolejne instytucje Unii Europejskiej odmawiają upublicznienia treści umów, które zostały podpisane w czasie pandemii i dotyczyły m.in. zasad zakupu szczepionek.

Komitet COVI został utworzony Parlamencie Europejskim w marcu 2022 roku. Jego zadaniem było zbadanie reakcji unijnych instytucji na pandemię COVID-19 i wyciągnięcie wniosków, które będą miały zastosowanie w ewentualnych podobnych sytuacjach w przyszłości.

Unia broni się przed jawnością, jak tylko może

Od samego początku funkcjonowania komitetu jego członkowie domagali się pełnego dostępu do treści umów zawartych przez Komisję Europejską z koncernami farmaceutycznymi, np. z Pfizerem. Od początku dostęp do dokumentów był utrudniany. Finalnie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsol oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie wydały jednak zgody na ujawnienie treści wszystkich porozumień. Brak transparentności dziwi z tego powodu, że to właśnie PE jest instytucją odpowiadającą za kontrolę unijnych środków i tego, czy są dysponowane zgodnie z przeznaczeniem.

Korporacje rządzą Brukselą?

Całą sprawę zbadała Corporate Europe Observatory – organizacja zajmująca się problemem lobbingu wielkich korporacji w Brukseli. Zdaniem należącego do tej grupy Hansa van Scharena cała sprawa nie została odpowiednio wyjaśniona, a koncerny farmaceutyczne uzyskały w Unii Europejskiej zbyt duże wpływy.

euobserver.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA