fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaZdrowieUnia nie ujawniła umów z koncernami dostarczającymi szczepionki na COVID-19

Unia nie ujawniła umów z koncernami dostarczającymi szczepionki na COVID-19

Kolejne instytucje Unii Europejskiej odmawiają upublicznienia treści umów, które zostały podpisane w czasie pandemii i dotyczyły m.in. zasad zakupu szczepionek.

Komitet COVI został utworzony Parlamencie Europejskim w marcu 2022 roku. Jego zadaniem było zbadanie reakcji unijnych instytucji na pandemię COVID-19 i wyciągnięcie wniosków, które będą miały zastosowanie w ewentualnych podobnych sytuacjach w przyszłości.

Unia broni się przed jawnością, jak tylko może

Od samego początku funkcjonowania komitetu jego członkowie domagali się pełnego dostępu do treści umów zawartych przez Komisję Europejską z koncernami farmaceutycznymi, np. z Pfizerem. Od początku dostęp do dokumentów był utrudniany. Finalnie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsol oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie wydały jednak zgody na ujawnienie treści wszystkich porozumień. Brak transparentności dziwi z tego powodu, że to właśnie PE jest instytucją odpowiadającą za kontrolę unijnych środków i tego, czy są dysponowane zgodnie z przeznaczeniem.

Korporacje rządzą Brukselą?

Całą sprawę zbadała Corporate Europe Observatory – organizacja zajmująca się problemem lobbingu wielkich korporacji w Brukseli. Zdaniem należącego do tej grupy Hansa van Scharena cała sprawa nie została odpowiednio wyjaśniona, a koncerny farmaceutyczne uzyskały w Unii Europejskiej zbyt duże wpływy.

euobserver.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Druzgocące raporty NIK o walce rządu z pandemią

Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła wyniki trzech kontroli dotyczących walki z pandemią COVID-19. Ustalenia kontroli są druzgocące dla państwowego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Zawiadomienie do prokuratury na ministra Niedzielskiego

Przedstawiciele Konfederacji złożyli oficjalne zawiadomienie do prokuratury w sprawie wpisu na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA