Komitet COVI został utworzony Parlamencie Europejskim w marcu 2022 roku. Jego zadaniem było zbadanie reakcji unijnych instytucji na pandemię COVID-19 i wyciągnięcie wniosków, które będą miały zastosowanie w ewentualnych podobnych sytuacjach w przyszłości.
Unia broni się przed jawnością, jak tylko może
Od samego początku funkcjonowania komitetu jego członkowie domagali się pełnego dostępu do treści umów zawartych przez Komisję Europejską z koncernami farmaceutycznymi, np. z Pfizerem. Od początku dostęp do dokumentów był utrudniany. Finalnie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsol oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie wydały jednak zgody na ujawnienie treści wszystkich porozumień. Brak transparentności dziwi z tego powodu, że to właśnie PE jest instytucją odpowiadającą za kontrolę unijnych środków i tego, czy są dysponowane zgodnie z przeznaczeniem.
Korporacje rządzą Brukselą?
Całą sprawę zbadała Corporate Europe Observatory – organizacja zajmująca się problemem lobbingu wielkich korporacji w Brukseli. Zdaniem należącego do tej grupy Hansa van Scharena cała sprawa nie została odpowiednio wyjaśniona, a koncerny farmaceutyczne uzyskały w Unii Europejskiej zbyt duże wpływy.
euobserver.com