fbpx
wtorek, 30 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeUnia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.

– To krok milowy, jeśli chodzi o AI. Stawka była wysoka – nikomu wcześniej nie udało się wypracować tak kompleksowego prawa w obszarze sztucznej inteligencji. Nam się to udało i mamy przed sobą nową rzeczywistość prawną, którą musimy wspólnie zagospodarować – podkreśla wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

W AI Act uwzględniono zarówno systemy AI zajmujące się wyselekcjonowanymi zadaniami, jak i tzw. generatywną sztuczną inteligencję, czyli wszelkiego rodzaju modele językowe (ChatGPT, Gemini) czy generatory grafik. Im bardziej ryzykowna aplikacja AI, tym większej kontroli ma podlegać.

Na twórców modeli językowych nałożono obowiązek udostępnienia wszystkich treści (tekst, audio, obrazy, filmy), na bazie których będą się doskonaliły modele językowe i generatory grafik. Co więcej, firmy takie jak OpenAI czy Google będą musiały przestrzegać unijnego prawa autorskiego.

Natomiast wszystkie treści audiowizualne (obrazy, filmy, nagrania dźwiękowe) stworzone przy użyciu wspomnianych narzędzi oraz innych generatorów, na których przedstawiono prawdziwych ludzi, miejsca lub wydarzenia muszą być odpowiednio oznaczone. Wszystko po to, by odbiorca od razu wiedział, że ma do czynienia z nieprawdziwym nagraniem.

Zakazane skanowanie twarzy

Część zastosowań AI będzie całkowicie niedopuszczalna przez prawo. Mowa o m.in. skanowaniu twarzy przez policję w miejscach publicznych, poza skrajnie niebezpiecznymi przypadkami (np. zagrożeniem ataku terrorystycznego). Zakazane będzie również w szkołach i miejscu pracy używanie AI do rozpoznawania emocji.

Rząd zapowiada, że już pracuje nad zgodnymi z unijnymi krajowymi rozwiązaniami ws. AI. – Wspólnie z ekspertami i ekspertkami chcemy wypracować mądry, przyjazny i bezpieczny ekosystem sztucznej inteligencji. To jeden z obszarów, na którym skoncentrujemy się w trakcie przyszłorocznej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – podkreśla wiceminister Dariusz Standerski.

Ministerstwo Cyfryzacji chce powołać oddzielny organ lub skorzystać z pomocy już istniejącej instytucji, która zajmie się regulacją AI w Polsce. Chce się zająć także edukacją, tak by obywatele byli przygotowani na wprowadzenie nowych przepisów.

Komputerswiat.pl, KR, Ministerstwo Cyfryzacji
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA