fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPodatkiUnijna inicjatywa obywatelska napawa grozą

Unijna inicjatywa obywatelska napawa grozą

Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej, której celem jest opodatkowanie wielkich majątków, by sfinansować nimi transformację ekologiczną i społeczną.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Europejskiej, organizatorzy inicjatywy wezwali do ustanowienia ogólnounijnego podatku od wielkich majątków. Zebrane w ten sposób pieniądze miałyby zostać wydane na transformację ekologiczną i społeczną. Celem inicjatywy jest walka ze zmianami klimatu i nierównościami w Unii Europejskiej.

Sytuacja ogólna

Decyzja Komisji Europejskiej o rejestracji tej inicjatywy obywatelskiej nie przesądza o działaniach, jakie podejmie, jeżeli zyska ona niezbędne poparcie. Na razie formalna rejestracja inicjatywy otwiera procedurę, w ramach której milion obywateli z co najmniej siedmiu krajów członkowskich może zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosków ustawodawczych. Na tym etapie Komisja nie bada wniosku pod względem merytorycznym.

Inicjatorzy

Inicjatorami akcji są m.in. Paul Magnette – szef belgijskiej Partii Socjalistycznej, francuska socjaldemokratyczna europosłanka Aurore Lalucq, francuski socjalistyczny ekonomista Thomas Piketty, Conny Reuter – lider niemieckiego Sojuszu Postępowego czy Lars Koch – sekretarz generalny Oxfam. Ponadto inicjatywa otrzymała wsparcie finansowe od belgijskiej Socjalistycznej Fundacji Informacji i Zarządzania.

Złamanie konstytucji

Od momentu zarejestrowania inicjatywy jej organizatorzy mają sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja Europejska będzie musiała zareagować. Może wtedy podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu. Należy podkreślić, że gdyby inicjatywa weszła w życie, to byłaby kolejnym złamaniem przez Unię Europejską polskiej konstytucji, która jednoznacznie wskazuje, że podatki w Polsce może nakładać wyłącznie polski parlament.

Źródło: ec.europa.eu, www.tax-the-rich.eu

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA