fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiUnijna inicjatywa obywatelska napawa grozą

Unijna inicjatywa obywatelska napawa grozą

Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej, której celem jest opodatkowanie wielkich majątków, by sfinansować nimi transformację ekologiczną i społeczną.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Europejskiej, organizatorzy inicjatywy wezwali do ustanowienia ogólnounijnego podatku od wielkich majątków. Zebrane w ten sposób pieniądze miałyby zostać wydane na transformację ekologiczną i społeczną. Celem inicjatywy jest walka ze zmianami klimatu i nierównościami w Unii Europejskiej.

Sytuacja ogólna

Decyzja Komisji Europejskiej o rejestracji tej inicjatywy obywatelskiej nie przesądza o działaniach, jakie podejmie, jeżeli zyska ona niezbędne poparcie. Na razie formalna rejestracja inicjatywy otwiera procedurę, w ramach której milion obywateli z co najmniej siedmiu krajów członkowskich może zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosków ustawodawczych. Na tym etapie Komisja nie bada wniosku pod względem merytorycznym.

Inicjatorzy

Inicjatorami akcji są m.in. Paul Magnette – szef belgijskiej Partii Socjalistycznej, francuska socjaldemokratyczna europosłanka Aurore Lalucq, francuski socjalistyczny ekonomista Thomas Piketty, Conny Reuter – lider niemieckiego Sojuszu Postępowego czy Lars Koch – sekretarz generalny Oxfam. Ponadto inicjatywa otrzymała wsparcie finansowe od belgijskiej Socjalistycznej Fundacji Informacji i Zarządzania.

Złamanie konstytucji

Od momentu zarejestrowania inicjatywy jej organizatorzy mają sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja Europejska będzie musiała zareagować. Może wtedy podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu. Należy podkreślić, że gdyby inicjatywa weszła w życie, to byłaby kolejnym złamaniem przez Unię Europejską polskiej konstytucji, która jednoznacznie wskazuje, że podatki w Polsce może nakładać wyłącznie polski parlament.

Źródło: ec.europa.eu, www.tax-the-rich.eu

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA