Rząd chce wprowadzić uproszczenia w podatku akcyzowym dla firm i samorządów korzystających z OZE.

Pixabay

W opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewidziano wydłużenie do dnia 31 grudnia 2029 r. dotychczas obowiązującego zwolnienia od akcyzy dla samochodów osobowych stanowiących pojazdy hybrydowe zasilane energią pochodzącą z zewnątrz o pojemności silnika spalinowego nieprzekraczającej 2000 cm sześc.

Poza tym, wprowadzone zostaną uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i ją zużywających, w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji, oraz z odnawialnych źródeł energii z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i ją zużywających, w zakresie obowiązku składania deklaracji podatkowej.

Uproszczenia mają objąć także jednostki samorządu terytorialnego, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w różnych ich jednostkach organizacyjnych, w zakresie obowiązku rejestracji, składania deklaracji podatkowej i prowadzenia ewidencji.

„Proponowana zmiana przepisu ma na celu wprowadzenie ułatwienia, zgodnie z którym podmioty produkujące energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty (pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości), nie muszą wykazywać ilości zużytej przez nich energii elektrycznej zwolnionej od akcyzy w deklaracjach podatkowych” — napisano w uzasadnieniu.

Dzisiaj z takiego wyłączenia korzystają osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Po zmianie z obowiązku deklarowania ilości zwolnionej energii będą wyłączeni także podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy spełniają warunki zawarte w projektowanym przepisie.

PAP

Poprzedni artykułW których krajach jest najszybszy internet?
Następny artykułW sektorze MŚP znowu niebezpiecznie narastają zatory płatnicze