fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonUspokoić skołataną gospodarkę

Uspokoić skołataną gospodarkę

Atak Rosji na Ukrainę zdestabilizował liczne obszary działania państw Europy. Wprowadził niepewność w obszarze bezpieczeństwa, ale także gospodarki. W okresie braku stabilizacji powinniśmy podejmować więc działania uspokajające nastroje konsumentów, przedsiębiorstw i inwestorów.

Pomimo że debata wokół wewnętrznych decyzji ekonomicznych w naszym kraju ucichła (i dobrze), nie powinniśmy zapominać, że siła naszego państwa to nie tylko wojsko, czy spójność i zgoda społeczna, ale także gospodarka. Stąd należy zapewnić stabilizację podatków, prawa gospodarczego, polityki budżetowej oraz pieniężnej.

W zakresie polityki monetarnej ustabilizować musimy rzecz jasna inflację, a także wahania rodzimego kursu walutowego. A stabilizacji służy przewidywalność. Takie muszą też być działania Rady Polityki Pieniężnej. Konieczna jest także przewidywalność kadrowa. Tak jak nie powinniśmy dziś czynić rewolucji personalnych w rządzie, który odpowiada za politykę fiskalną, tak nie powinniśmy czynić zmian osobowych w instytucji, która odpowiada za politykę pieniężną, czyli Narodowym Banku Polskim. O ile w minionych miesiącach pojawiło się wiele negatywnych opinii na temat działań RPP, tak dziś w czasie uspokajania debaty publicznej powinniśmy obiektywnie i bez emocji ocenić działania RPP i jej prezesa Adama Glapińskiego.

W zakresie walki z inflacją działania NBP nabrały zdecydowania i tempa. Początkowe opóźnienie podwyżki stóp procentowych zostało szybko nadrobione. Nasz kraj pod względem poziomu inflacji w lutym był już 9. wśród państw Unii Europejskiej. Wpływ na to miała oczywiście z jednej strony tarcza antyinflacyjna, a z drugiej odważne decyzje RPP w zakresie podwyżki stóp procentowych.

NBP w minionym czasie trafnie przewidział także rozwój sytuacji związanej najpierw z pandemią COVID-19, a następnie z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, znacząco zwiększając zakup złota. Nasz bank centralny podjął właściwe decyzje w odpowiednim czasie oraz zdecydował o przeniesieniu sporej jego części do Polski, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo systemu finansowego.

Kolejnym wartym nadmienienia aspektem jest wynik finansowy samego NBP. Prezes Glapiński poinformował, że zysk banku centralnego za ubiegły rok przekroczył 10 mld zł. W kryzysowym roku 2020 ten zysk również był rekordowy, a do budżetu państwa trafiło z NBP 8,7 mld zł.

Przed NBP są dziś kluczowe wyzwania z punktu widzenia bezpieczeństwa polskiej gospodarki, a tym samym całego kraju. Przed nami walka z inflacją, wyzwania związane ze stabilizacją kursu złotego, niewiadomy rozwój wojny na Ukrainie oraz ryzyko rozlania konfliktu na gospodarki innych krajów regionu. Dalej pojawiają się wyzwania związane z uchodźcami, zmiany na rynku wynajmu mieszkań, wzrost rat kredytów i trudniejszy do nich dostęp, niepewność kursu walutowego, czy ryzyko stagflacji. W tym morzu wyzwań konieczne jest uspokojenie sytuacji polityczno-ekonomicznej.

Oceniając na chłodno podejmowane przez RPP i prezesa NBP decyzje z ostatnich lat, można powiedzieć, że była to dobra kadencja. NBP prowadził polską politykę pieniężną w okresie bezprecedensowe kryzysu, a koniec obecnej kadencji wypadł na kryzys jeszcze poważniejszy z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. Zmiany sprawdzonych osób w tym okresie zwiększyłyby niepewność inwestorów co do polskiej gospodarki.

Piotr Palutkiewicz
Piotr Palutkiewicz
Ekonomista. Wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. Absolwent Grand Valley State University (dyplom MPA), Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Newcastle Business School. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego. Współzałożyciel i były Prezes Zarządu Instytutu Gospodarczego i Konsumenckiego Instigos. Ekspert i menadżer w wielu organizacjach pozarządowych. Posiada szerokie doświadczenie biznesowe m.in. w bankowości, energetyce i mediach oraz jako konsultant w licznych branżach. Publicysta i komentator gospodarczy.

INNE Z TEJ KATEGORII

Romantyczna walka o przyszłość

Przytłoczeni rzeczywistością, czyli ogromem problemów, które zamiast stopniowo rozwiązywać, niemiłosiernie nam się piętrzą, odpychamy od siebie pytania o przyszłość. Niefrasobliwie unikamy oceny czekających nas wyzwań, w sytuacji gdy tylko poprawna ocena pozwoli nam odkryć największe zagrożenie i się na nie przygotować. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że idziemy na łatwiznę i pozwalamy oceniać tym, którzy mają w tym interes, ale niekoniecznie rację.
6 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bo u nas w gminie dobrze jest

Kolejne światowe rankingi dostarczają danych mówiących o niebywałym sukcesie i potencjale do dalszych wzrostów nie tylko całego naszego kraju, ale także naszych największych ośrodków miejskich.
3 MIN CZYTANIA

Tego felietonu nie sponsoruje CPK

Ogromne zainteresowanie wokół internetowego hasztagu #TakDlaCPK pokazało, że sami bierzemy sprawy w swoje ręce wywierając presję społeczną na osiągnięcie pożądanych rezultatów.
3 MIN CZYTANIA

Nie zgrzeszmy zaniedbaniem

Uderzenie w gotówkę to nie tylko uderzenie w nasze kieszenie z tytułu opłat i prowizji na rzecz instytucji finansowych. To także podkopanie fundamentów naszej wolności i prywatności.
3 MIN CZYTANIA