fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumW kierunku niskoemisyjności

W kierunku niskoemisyjności

Skuteczne przeprowadzenie procesu dekarbonizacji krajowej gospodarki wymaga działań w trzech obszarach: energetyki, strategii wodorowej oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla – mówił podczas X Kongresu POLSKA CHEMIA Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych PKN ORLEN.

Jak przeprowadzić dekarbonizację, uwzględniając polskie warunki i specyfikę, jednocześnie nie tracąc z pola widzenia celów klimatycznych postawionych przez Unię Europejską? Dyskutowano na ten temat w trakcie debaty eksperckiej „Zrównoważoność, dekarbonizacja, inwestycje – jak nie wypaść z wyścigu konkurencyjności?”, która odbyła się w ramach X Kongresu POLSKA CHEMIA.

Trzy komponenty

– Energetyka, strategia wodorowa i redukcja emisji CO2 to kluczowe obszary, od których zależy powodzenie transformacji polskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. Te trzy komponenty wzajemnie się dopełnią, a to ważne, bo chodzi przecież o kompleksowe rozwiązania wdrażane równolegle. Dobrym przykładem takiego działania są nasze ostatnie inwestycje w rozwój produkcji wodoru w elektrolizerach – mówił Józef Węgrecki, wiceprezes PKN ORLEN. – W całym tym procesie niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości nie tyle zielonej, ile niskoemisyjnej energii. Oprócz tego ogłosiliśmy ambitny plan budowy małych reaktorów jądrowych i przyjęliśmy nową strategię dekarbonizacyjną, która pozwoli radykalnie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Nasze działania w pełni odpowiadają na wyzwania współczesności – dodał.

Produkcja wystarczającej ilości niskoemisyjnej energii oraz jej akceptowalna społecznie cena stanowić będą podwaliny pod skuteczną dekarbonizację całej gospodarki. Jednak planując kształt przyszłego miksu wytwórczego, nie sposób bazować wyłącznie na OZE. Produkcja z tych źródeł jest bowiem „chimeryczna”, silnie zależna od warunków pogodowych, co przekłada się na problemy z prognozowaniem dostaw energii.

– Przy produkcji wodoru na dużą skalę energetyka jądrowa jest niezastąpiona. Energia wytwarzana przez odnawialne źródła energii może być ważnym uzupełnieniem, ale same OZE nie zapewnią jej tyle, żeby pokryć zapotrzebowanie na wodór. Jak wskazują prognozy, większość zeroemisyjnego wodoru będziemy wytwarzać, wykorzystując elektrownie jądrowe, w tym małe reaktory modułowe, tzw. SMR-y (Small Modular Reactors – przyp. red.), w które inwestuje ORLEN – dodał Józef Węgrecki.

Barki z reaktorami

Jak podkreślił, analizując poszczególne źródła energii, należy badać ich ślad węglowy w całym łańcuchu dostaw. I tak na przykład w popularnej fotowoltaice już sama produkcja paneli i konstrukcji pod nie cechuje się dużą emisyjnością.

– Rozwiązań należy szukać wśród nowych technologii, świetnym przykładem są  tzw. barki z reaktorami o mocy 200 MW. Ich produkcja może zacząć się w Danii już za trzy lata. Na jednej takiej barce mogą być zainstalowane aż cztery reaktory, których łączna moc sięgać będzie 800 MW – zwrócił uwagę Józef Węgrecki, dodając, że jeśli tak się stanie, warto rozważyć możliwość wykorzystania tego rozwiązania w kraju.

Również zdaniem pozostałych uczestników dyskusji temat barek jest godny zastanowienia się.

Węgrecki podkreślał, że polska energetyka wciąż znajduje się na początku transformacyjnej ścieżki i to właśnie od podejmowanych obecnie decyzji zależeć będzie tempo odchodzenia krajowej gospodarki od węglowodorów. Dodał, że Polska ma szansę stać się wodorowym liderem nie tylko w regionie, ale i w całej Europie. Podstawowym warunkiem jest tu jednak odważne inwestowanie w tę technologię. – Drzwi zostały już uchylone, teraz trzeba je szeroko otworzyć i działać – mówił Józef Węgrecki.

– Rozwiązań rzeczywiście jest wiele. Istotne jest między innymi to, kto będzie dostarczał te technologie oraz jak reagować będzie na nie otoczenie regulacyjne. Potrzeba zawsze rodzi nowe rozwiązania. Wodór można przecież produkować nie tylko w elektrolizerach, ale też w technologii wysokotemperaturowej rozkładu wody na tlen i wodór. Technologia tego rodzaju nie pozostawia tzw. śladu węglowego. Ciekawym pomysłem byłoby też opracowanie silnika na amoniak, którego zapasy w atmosferze są naprawdę duże – wymieniał przedstawiciel PKN ORLEN.

Infrastruktura krytyczna

Podczas dyskusji paneliści rozmawiali też o infrastrukturze krytycznej. Mirosław Skowron, prezes zarządu PERN, podkreślał w tym kontekście wagę innowacji. Stwarzają one warunki do zaimplementowania istniejących już technologii w zakresie przesyłania oraz magazynowania energii. Zwrócił też uwagę na konieczność stworzenia dla takich projektów odpowiednich warunków legislacyjnych.

W opinii Józefa Węgreckiego jedną z takich innowacyjnych technologii jest wychwytywanie CO2 z instalacji technologicznych. – Musimy być otwarci i przygotowani na nowe rozwiązania, które dopiero się pojawiają. Powinniśmy jak najszybciej szukać dla nich zastosowania biznesowego – podsumował dyskusję przedstawiciel PKN ORLEN.

Materiał powstał we współpracy z PKN ORLEN

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA