fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaTransportW Polsce powstanie wielki port kontenerowy

W Polsce powstanie wielki port kontenerowy

Na Pomorzu Zachodnim planowana jest budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego, który rocznie będzie przeładowywać 1,5-1,6 mln TEU – informuje portal WNP.pl.

Nowy port kontenerowy powstanie w Świnoujściu, a przetarg na jego budowę zostanie rozstrzygnięty najpóźniej za dwa miesiące. Według prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztofa Urbasia być może stanie się to nawet wcześniej.

W przetargu biorą udział brytyjska firma Baltic Gateway Ltd. z siedzibą w Horncastle oraz konsorcjum DEME Concessions N.V. z Belgii oraz QTerminals W.L.L. z Kataru.

WNP.pl wyjaśnia, że GTK w Świnoujściu powstanie na pirsie, czyli sztucznym półwyspie, który zostanie usypany na wodach Zatoki Pomorskiej, na wschód od gazoportu. Według szacunków z 2021 r. inwestycja ta ma kosztować 3,5 mld zł, a do portu będą mogły zawijać największe jednostki, które mogą wpłynąć na Morze Bałtyckie. Według planów w terminalu jednocześnie będą mogły być obsługiwane trzy statki – dwa o długości do 400 m i jeden dług na 200 m.

– Jakiekolwiek uciążliwości dla środowiska chcemy ograniczyć do minimum. Ma być ekologicznie i nowocześnie. Port będzie zielony, obsługiwany w maksymalnym stopniu przy pomocy energii elektrycznej, duża cześć terminala będzie zautomatyzowana – mówi cytowany przez WNP.pl Krzysztof Urbaś, który zapowiedział, że w nowym porcie zatrudnionych zostanie do 900 osób.

Zapleczem GTK w Świnoujściu poza Polską mają być Czechy i Niemcy, a jego atutem jest dostęp do Odry i idąca za tym możliwość transportu wodnego śródlądowego. Od strony lądu transport ma odbywać się drogą dojazdową od projektowanego węzła Łunowo na drodze S3 oraz koleją.

Źródło: WNP.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA