fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaWalka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.

W ciągu ostatnich dwóch lat chiński rząd wydał pozwolenia na budowę 218 GW mocy elektrowni węglowych. Ta wartość jest wystarczająca, aby zapewnić dostawy prądu dla całej Brazylii. 

Tylko w 2023 r. zatwierdzono realizację 114 GW nowych mocy elektrowni węglowych (wzrost o 10 proc. względem wcześniejszego roku), rozpoczęto budowę 70 GW (wzrost rok do roku o 30 proc.) a oddano do użytku 47 GW (czyli o 68 proc. więcej niż w 2022 r.). 

Oznacza to, że wątpliwe jest osiągnięcie przez Chiny w 2030 r. szczytowego punktu w produkcji gazów cieplarnianych, do czego zobowiązywał się wcześniej Pekin. Od 2020 r. emisja dwutlenku węgla przez gospodarkę Państwa Środka wzrosła o 12 proc., z czego tylko w 2023 r. o 5,2 proc. 

Rosnąca produkcja energii węglowej może też stanąć na przeszkodzie realizacji celu 20-proc. udziału odnawialnych źródeł w całej krajowej produkcji prądu. Stan ten miał pierwotnie zostać osiągnięty w 2025 r., ale w obecnych realiach stoi pod znakiem zapytania. 

Chiny zwiększyły inwestycje w siłownie węglowe po występujących problemach z dostawami energii w 2021 r. 

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA