fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseWe wrześniu Polska dopłaciła do Unii

We wrześniu Polska dopłaciła do Unii

We wrześniu br. kwota zapłaconej do Brukseli składki członkowskiej była wyższa niż suma przelewów z tytułu różnego rodzaju unijnych funduszy.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że we wrześniu łącznie przelewy z Brukseli wyniosły 425 mln euro, podczas gdy składka w tym czasie – 598 mln euro. Zdaniem eurodeputowanego Janusza Lewandowskiego, byłego unijnego komisarza ds. budżetu i programowania finansowego, we wrześniu byliśmy „na minus”, np. ze względu na unijne potrącenia, które wynikają z tego, że Bruksela ma zastrzeżenia m.in. do polskiego systemu sądownictwa – czytamy w serwisie BusinessInsider.com.pl. Pamiętajmy też, że Bruksela nadal blokuje pieniądze na polski KPO. Zagrożone mają być również środki z polityki spójności i programy regionalne.

Politycy Konfederacji uważają, że winę za obecny stan ponoszą wszystkie kolejne rządy, które uprawiały podległą politykę wobec Brukseli, pozwalając tym samym na stawianie skandalicznych warunków Warszawie. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak stwierdził, że nadszedł czas na odważne decyzje.

– Jeżeli potwierdzi się to, że Polsce zostaną wstrzymane fundusze, to oczekujemy od polskiego rządu działań symetrycznych. Dość płaszczenia się pod Brukselą. Czas wstrzymać wypłatę składki unijnych. Jeżeli oni obcinają nam fundusze bez żadnych zasad, my musimy zrobić to samo. Albo obie strony przestrzegają zasad, albo obie strony wymyślają swoje preteksty i należy zachować się symetrycznie – mówił w połowie października poseł Bosak.

Należy podkreślić, że wbrew opinii wielu „ekspertów”, a nawet niektórych profesorów, bilans przepływów finansowych pomiędzy Warszawą a Brukselą nie jest bilansem członkostwa Polski w Unii Europejskiej i ma marginalne znaczenie. Znacznie ważniejsza jest realna gospodarka, czyli handel pomiędzy firmami polskimi i tymi z innych krajów Unii Europejskiej oraz wzajemne inwestycje.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA