fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumWęgry, by chronić swoją gospodarkę, obniżają podatki

Węgry, by chronić swoją gospodarkę, obniżają podatki

– Kontynuowane są posunięcia na rzecz ochrony gospodarki: od 1 stycznia będą nowe obniżki podatków, uproszczenia oraz wsparcie dla rodzin i przedsiębiorstw – napisał na Facebooku Mihaly Varga, węgierski minister gospodarki.

Minister informuje, że w planach jest obniżenie podatku od małych firm z poziomu 13 proc. do 12 proc. Skorzysta na tym ok. 45 tys. przedsiębiorstw.

Ponadto zawieszeniu ma ulec podatek od reklam, co w ocenie ministra przyczyni się do ożywienia rynku. Podatek od usług hotelarskich zmniejszy się z 18 proc. do poziomu 5 proc., co wg ministra pozwoli zatrzymać w firmach turystycznych 32 mld forintów (ok. 412 mln zł). Dodatkowo, w ramach uproszczeń administracyjnych, cztery różne opłaty połączone zostaną w jedną.

Wsparcie ma też uzyskać węgierski przemysł budowlany na prowincji. Przedsiębiorstwa budujące w małych miejscowościach mają uzyskać możliwość zwrotu podatku do 5 mln forintów (64,5 tys. zł).

Rząd na Węgrzech ma też w planach przeznaczenie 15 mld forintów (193 mln zł) na rzecz ułatwienia dostępu firmom do kredytów inwestycyjnych. Planuje się także powiększenie wsparcia na rzecz rozwoju nauki. W tym wypadku planowane jest wsparcie w wysokości 32 mld forintów (ok. 412 mln zł) dla działań zwiększających ilość i skuteczność badań naukowych na Węgrzech.

JS/Business Insider Polska

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA