fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaFinanseZaczęli płacić płatkami złota

Zaczęli płacić płatkami złota

Z powodu hiperinflacji, jaka dotknęła boliwara, Wenezuelczycy powoli przerzucają się nie tylko na obce waluty, ale nawet zaczęli płacić płatkami złota.

Socjalistyczny rząd Wenezueli odciął ostatnio sześć zer ze swojej hiperinflacyjnej waluty, boliwara. Banknot o najwyższym nominale, wynoszący 1 mln starych boliwarów, o wartości poniżej 0,25 dolara, został zastąpiony banknotem o wartości jednego nowego boliwara. Było to konieczne, bo na codzienne zakupy trzeba było chodzić z walizką pieniędzy, np. cena bochenka chleba wzrosła do 7 mln starych boliwarów. To oczywiście nie zastopuje inflacji. MFW szacuje, że do końca 2021 r. roczna stopa inflacji w Wenezueli wyniesie 5500 proc. – pisze na stronach mises.org emerytowany profesor finansów i ekonomii Joseph T. Salerno z nowojorskiego Uniwersytetu Pace.

W tej sytuacji ludzie próbują sobie radzić jakoś inaczej. Porzucili boliwara. Dolary amerykańskie są preferowanym środkiem wymiany w Caracas i innych dużych miastach, wzdłuż granicy z Kolumbią dominuje kolumbijskie peso, a brazylijski real jest obecny wzdłuż granicy z Brazylią.

Natomiast w odległym regionie południowo-wschodniej Wenezueli, wokół miast Tumeremo i El Callao pojawiła się waluta z czystego złota. Region obfituje w rudy metali szlachetnych i ma długą historię przyciągania poszukiwaczy i górników szukających fortuny. Wenezuelczycy z daleka napływają do tego obszaru, aby pracować w nielegalnych kopalniach w zamian za zapłatę w postaci bryłek złota. W rezultacie płatki złota, które są odrywane z surowych bryłek za pomocą ręcznych narzędzi, stały się preferowaną walutą w regionie, a ceny towarów i usług podawane są w gramach złota.

Pół grama złota kosztuje jedna noc w lokalnym hotelu, a posiłek dla dwojga i strzyżenie włosów – odpowiednio ćwierć grama i jedną ósmą grama. Płatki złota są noszone w kieszeniach ludzi – zwykle owinięte w prawie bezwartościowe banknoty boliwarowe. Sklepy są wyposażone w wagi do ważenia płatków złota, a większość sprzedawców i ich klientów jest w stanie wzrokowo ocenić wartość płatków. Na przykład fryzjer i jego klient zgodzili się, że trzy złote płatki równają się cenie jednej ósmej grama (ok. 5 dolarów USD). Złoto zaczyna również przenikać do pobliskich miast, takich jak stolica regionu Ciudad Bolivar. Sklepy w centrach handlowych chętnie przyjmują złoto zamiast dolarów, których nie mają górnicy – opowiada prof. Joseph T. Salerno.

Czy to samo czeka Polskę? Inflacja konsumencka jest najwyższa od ponad 20 lat. Jak podał GUS, w październiku br. wynosiła 6,8 proc. rok do roku.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA