fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumWspieranie energetyki węglowej może się okazać dla Polski bardzo kosztowne

Wspieranie energetyki węglowej może się okazać dla Polski bardzo kosztowne

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że samo blokowanie "Zielonego Ładu" nie rozwiązuje problemu, ponieważ Polska będzie musiała płacić za pozwolenia na emisję dwutlenku węgla, a te mają znacznie podrożeć.

W czwartek rozpoczyna się szczyt, w którym uczestniczyć będą liderzy państw europejskich. Tym samym wraca temat neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. Ostatnia, czerwcowa dyskusja zakończyła się wetem ze strony Polski, Czech, Węgier i Estonii.

Jak informuje DGP, nawet skuteczne zablokowanie "Zielonego Ładu" przez premiera Mateusza Morawieckiego nie pozwoli Polsce na uniknięcie wysokich kosztów.

"W przyszłości Polska zapłaci po prostu za drogie pozwolenia na emisję dwutlenku węgla. Do tego na paliwa kopalne coraz trudniej będzie uzyskać finansowanie" – zaznacza DGP.

Dziennik przypomina, że Green Deal ("Zielony Ład") jest zaostrzeniem celów klimatycznych. Do 2030 roku redukcja emisji gazów cieplarnianych ma wzrosnąć do co najmniej 50%. W związku z tym spodziewać się należy zmian w systemie handlu pozwoleniami na emisję, nowej polityki podatkowej oraz nowygo prawa klimatycznego.

W wypadku Polski taki scenariusz to olbrzymie koszty. Ich wysokość szacuje się nawet na 500 mld euro. A wyjścia może nie być, gdyż, jak piszą dziennikarze DGP, "pozostanie przy energetyce opartej na węglu będzie jeszcze droższe".

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/Business Insider

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA