fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaWydobycie na rosyjskich złożach ropy i gazu spadło o połowę

Wydobycie na rosyjskich złożach ropy i gazu spadło o połowę

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie produkcja surowców na ważnych rosyjskich złożach spadła już o połowę.

Złoża Sachalin-1 miały w pierwszych siedmiu miesiącach obecnego roku zapewnić 8,9 mln ton ropy. Tymczasem produkcja wyniosła zaledwie 4,2 mln ton. Oznacza to spadek o połowę względem poziomu wydobycia z zeszłego roku. Obecnie produkcja ropy jest całkowicie wstrzymana. Powyższe informacje podała moskiewska, rządowa agencja informacyjna RIA Novosti cytując gubernatora prowincji Sachalin, Walerego Limarenko. Limarenko powiedział również, że od połowy września nie jest też wydobywany gaz.

Głównym operatorem złóż Sachalin-1 jest Exxon Neftegas, oddział amerykańskiego koncernu naftowego Exxon Mobile. Posiada on 30 proc. udziału w całym projekcie wydobywczym i dostarcza potrzebnej technologii. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Exxon Neftegas zaczął stopniowo zmniejszać produkcję w tym miejscu.
Pozostałymi przedsiębiorstwami zaangażowanymi w działania na tych złożach są: Rosnieft kontrolujący 20 proc. udziałów, japoński Sodeco (30 proc.) i indyjski ONGC (20 proc.). Ta ostatnia firma opublikowała komunikat, w którym stwierdza, że nie ma pewności, czy w ogóle uda się przywrócić eksploatację złóż Sachalin-1 do wcześniej osiąganego poziomu.

reuters.com, urdupoint.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA